Reklama
aplikuj.pl

Zdjęcia rejonu Utopia Planitia na Marsie ujawniają wielkie połacie lodu i „teren mózgu”

Misja prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną z wykorzystaniem sondy kosmicznej Mars Express zapewniła światu zdjęcia rejonu Utopia Planitia na Marsie. Te ukazują przede wszystkim kratery w pyle i lodzie na powierzchni Czerwonej Planety oraz tak zwany „teren mózgu”.

Co pokazują zdjęcia rejonu Utopia Planitia na Marsie?

Rejon Utopia Planitia znajduje się na północnej półkuli Marsa i jest około dwa razy większy od pustyni Sahara i w dużej mierze pokryty lodem. Jego średnica wynosi około 3300 km i wedle szacunków powstał ponad 10 milionów lat temu, gdy na Marsie częściej padał śnieg, więc to bardzo ważny obszar pod kątem badań.

Czytaj też: Skąd się biorą trzęsienia ziemi na Marsie?

Jeśli przyjrzycie się drugiemu co do wielkości kraterowi po lewej stronie, będziecie mogli dostrzec lodową powierzchnię przypominającą teksturą fałdy mózgu (to ten tytułowy „teren mózgu”). Te występują ponoć najczęściej na północnych równinach i południowych wyżynach Marsa i wedle agencji są „miejscami, gdzie materiał został zdeformowany i wypaczony w koncentryczny wzór, który przypomina złożone wzory i grzbiety znajdujące się na powierzchni ludzkiego mózgu”.