Reklama
aplikuj.pl

Zetta czyli najtańszy samochód elektryczny na świecie z Rosji

Zetta, Rosyjska Zetta, samochód elektryczny Zetta, najtańszy samochód elektryczny

Ceny elektrycznych samochodów wcale nie są niskie… chyba że porównujemy modele stricte miejskie do spalinowych. Wtedy może być już ciekawie, co pokazuje plan rosyjskiego REMC.

Rosja ma w planach wrzucenie na rynek swojego pierwszego samochodu elektrycznego w 2020 roku, który powstaje wyłącznie w tym kraju. Mowa o modelu Zetta (Zero Emission Terra Transport Asset), którego certyfikacja jest już w końcowej fazie. Tak przynajmniej stwierdził minister handlu i przemysłu Denis Manturov.

Zetta będzie produkowana przez Russian Engineering and Manufacturing Company (REMC), a jako pierwszy rosyjski samochód elektryczny wcale nie będzie tak „do tyłu” z wydajnością. W grę wchodzi bowiem możliwość rozpędzenia się do 120 km/h i zasięg 200 kilometrów na jednym ładowaniu. W planach jest obecnie produkcja roczna na poziomie 15000 egzemplarzy.

Wiemy, że Zette napędzą cztery elektryczne silniki indukcyjne w piastach kół, zapewniając moc nominalną 46 koni mechanicznych i szczyt 97 koni mechanicznych. Wszystko to będzie zasilane 10 kilowatowym akumulatorem – stąd zasięg 200 kilometrów.

Poprzednie raporty wskazywały, że cena detaliczna samochodu elektrycznego Zetta wyniesie około 7000 dolarów (około 27500 zł), co czyni go najtańszym w swojej klasie na świecie, a jednocześnie na równi z innymi modelami poniżej 10000 dolarów, takimi jak Renault City K-ZE i Ora R1.

Zetta będzie produkowana w stolicy rosyjskiego przemysłu samochodowego, Tolyatti, w pobliżu Samary nad Wołgą, w której znajduje się również największy w kraju producent samochodów AvtoVaz. Warto też wyjaśnić, że REMC jest prywatnym startupem, który został założony trzy lata temu z inwestycją w wysokości około7 milionów dolarów.

Zdaniem CEO firmy, produkcja Zetty będzie zlokalizowana w 99%, a jedynym zagranicznym komponentem będą baterie importowane z Chin. Około dwie trzecie samochodów wyprodukowanych w następnych dwóch latach jest planowanych na eksport.