Reklama
aplikuj.pl

Ten zielony piasek ma pomóc w walce z globalnym ociepleniem

Naukowcy związani z Project Vesta twierdzą, że opracowany przez nich zielony piasek mógłby pomóc w wyłapywaniu CO2 z powietrza. Podsatwę pomysłu stanowi grupa minerałów zwanych oliwinami.

Szczególnie interesujące w tym przypadku są tzw. perodyty, stanowiące szlachetną odmianę oliwinów. Te zazwyczaj powstają, gdy erupcje wulkaniczne rpowodują wyrzucanie w powietrze magmy. Wysokie temperatury, w których dochodzi do krystalizacji krzemianów żelaza magnezu, powodują ich przekształcanie w oliwiny, otoczone potem warstwami lawy.

Korzystając z naturalnych właściwości tych skał, naukowcy chcą walczyć ze zmianami klimatu. Oliwiny bowiem, kiedy wchodzą w kontakt z wodą, zaczynają pochłaniać dwutlenek węgla znajdujący się w powietrzu. Produktem ubocznym tej reakcji jest węglowodór, HCO₃, który służy do regulacji kwasowości mórz i oceanów.

Czytaj też: Niewielkie wyspy mogą przetrwać zmiany klimatu

Po wypłukaniu węglowodoru organizmy morskie zużywają go, przekształcając go np. w muszle czy koralowce. Naukowcy twierdzą, że zwiększenie ilości węglowodoru mogłoby zwiększyć powstawanie tych struktur. Co więcej, rozdrobnienie oliwinu tak, aby przybrał formę piasku, mogłoby ułatwić absorpcję dwutlenku węgla, tym samym hamując zjawisko globalnego ocieplenia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News