Znaleziono neurony odpowiedzialne za hibernację. Co to oznacza dla ludzi?

Znaleziono neurony odpowiedzialne za hibernację. Co to oznacza dla ludzi?

Na łamach Nature ukazały się wyniki badań przeprowadzonych przez dwa oddzielne zespoły: pierwszy z Uniwersytetu Tsukuba, drugi natomiast z Harvard Medical School.

Wchodzący w ich skład naukowcy zidentyfikowali w mózgach gryzoni konkretne neurony, które mogą być ręcznie aktywowane w celu doprowadzenia zwierząt do stanu hibernacji.

Tzw. neurony Q mogą powodować długotrwałe obniżenie temperatury ciała i metabolizmu, co przypomina hibernację. Udało się wprowadzić w ten stan szczury, które naturalnie go nie przechodzą. Biorąc pod uwagę fakt, że ludzie i gryzonie posiadają podobny zestaw komórek mózgowych, to w przyszłości prawdopodobnie będzie możliwe przeprowadzenie podobnego zabiegu na przedstawicielach naszego gatunku.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i myszy

Co więcej, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali komórki mózgowe, które kontrolują spoczynek i stwierdzili, że ich stymulacja może wprowadzać stan hibernacji lub jej zapobiegać. W świecie zwierząt najbardziej znanymi gatunkami korzystającymi z hibernacji są niedźwiedzie, niektóre wiewiórki czy nietoperze. W przypadku ludzi taka możliwość byłaby przydatna np. w kontekście odbywania długoletnich podróży kosmicznych czy rekonwalescencji po operacjach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News