Reklama
aplikuj.pl

Znaleziono neurony odpowiedzialne za hibernację. Co to oznacza dla ludzi?

Na łamach Nature ukazały się wyniki badań przeprowadzonych przez dwa oddzielne zespoły: pierwszy z Uniwersytetu Tsukuba, drugi natomiast z Harvard Medical School.

Wchodzący w ich skład naukowcy zidentyfikowali w mózgach gryzoni konkretne neurony, które mogą być ręcznie aktywowane w celu doprowadzenia zwierząt do stanu hibernacji.

Tzw. neurony Q mogą powodować długotrwałe obniżenie temperatury ciała i metabolizmu, co przypomina hibernację. Udało się wprowadzić w ten stan szczury, które naturalnie go nie przechodzą. Biorąc pod uwagę fakt, że ludzie i gryzonie posiadają podobny zestaw komórek mózgowych, to w przyszłości prawdopodobnie będzie możliwe przeprowadzenie podobnego zabiegu na przedstawicielach naszego gatunku.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i myszy

Co więcej, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali komórki mózgowe, które kontrolują spoczynek i stwierdzili, że ich stymulacja może wprowadzać stan hibernacji lub jej zapobiegać. W świecie zwierząt najbardziej znanymi gatunkami korzystającymi z hibernacji są niedźwiedzie, niektóre wiewiórki czy nietoperze. W przypadku ludzi taka możliwość byłaby przydatna np. w kontekście odbywania długoletnich podróży kosmicznych czy rekonwalescencji po operacjach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News