Reklama
aplikuj.pl

Ziemia znajduje się rekordowo blisko Słońca. Czym jest peryhelium?

ziemia ewolucja

Ziemia obraca się wokół Słońca, ale jej orbita nie jest idealnie okrągła. Nasza planeta krąży bowiem po elipsie, więc nie zawsze jest w tej samej odległości od swojej gwiazdy.

Na przykład dzisiaj Ziemia znalazła się rekordowo blisko Słońca, a zjawisko to określa się mianem peryhelium. W szczytowym momencie nasza planeta będzie oddalona o „zaledwie” 147 milionów kilometrów od centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

Czytaj też: Czy trzęsienia ziemi powodują ocieplanie Arktyki?
Czytaj też: To wideo pokazuje, jak długa jest historia Ziemi

Dla kontrastu, istnieje również zjawisko aphelium, w ramach którego dystans dzielący Ziemię i Słońce jest rekordowo duży. Wtedy to wynosi on ok. 152 miliony kilometrów. Jeśli wydaje Wam się, że różnica nie jest szczególnie wielka, to wystarczy wspomnieć, że 5 milionów kilometrów to 13-krotność dystansu pomiędzy Ziemią i Księżycem.

Peryhelium stanowi przeciwieństwo zjawiska zwanego aphelium

Z drugiej strony, taka różnica w odległości nie wystarczy, aby dostarczyć większą ilość ciepła. Wynika to z faktu, że pory roku są następstwem nachylenia naszej planety, która jest ustawiona pod pewnym kątem.

Czytaj też: Cykle słoneczne w 25 lat. Wideo pokazuje, jak zmieniała się aktywność Słońca
Czytaj też: Rzućcie okiem na najbardziej szczegółowe zdjęcie Słońca
Czytaj też: Jakiego koloru jest Słońce?

Tym samym niektóre obszary kuli ziemskiej są w większym stopniu zwrócone w stronę Słońca niż inne. Przechylenie i pory roku są więc zależne od eliptycznej orbity, nie samego dystansu.