WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Zmarł Albert Uderzo, twórca Asteriksa i Obeliksa

Słynny rysownik i twórca kultowego duetu Asteriksa i Obeliksa zmarł dziś na atak serca. Albert Uderzo dożył 92 lat.

CZYTAJ TEŻ: Chińskie kina powoli zaczynają działać. Tylko czy ktoś do nich chodzi?

Kto z nas nie zna Asteriksa i Obeliksa? W dzieciństwie wielu z nas zaczytywało się w komiksach, których twórcą był Albert Uderzo. To on wraz z René Gościnnym stworzył tych dwóch dzielnych Galów i dzięki nim mogliśmy na przestrzeni wielu lat poznawać ich przygody w walce z Rzymianami.  Pierwsze komiksy pojawiły się w 1959 roku na łamach magazynu Pilote.  Uderzo rysował komiksy o Asteriksie i Obeliksie nieprzerwanie aż do 2009 roku. Pracował również jako scenarzysta, przy niektórych ekranizacjach swoich dzieł.

Jak podaje rodzina, Albert Uderzo zmarł we śnie, a przyczyną był rozległy atak serca. W informacji przekazanej agencji AFP możemy przeczytać:

Albert Uderzo zmarł we śnie na zawał serca, niezwiązany z koronawirusem. Od kilku tygodni był bardzo zmęczony.

 Słynny ilustrator urodził się w 1927 roku w Fismes we Francji. W 2011 roku przeszedł na emeryturę oddając stworzone przez siebie postacie w ręce nowego pokolenia. Albumy o Asteriksie zostały sprzedane w przeszło 380mln egzemplarzy w 11 różnych językach. Na ich podstawie tworzono filmy, seriale, kreskówki, gry wideo i zabawki. Dzielni Galowie na zawsze wpisali się w popkulturę i ciężko znaleźć osobę, która nigdy o nich nie słyszała.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News