WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

2020 rok był rekordowo… fatalny. Wszystko przez zmiany klimatu

2020 rok był rekordowo… fatalny. Wszystko przez zmiany klimatu

Kończący się właśnie rok zdecydowanie nie należał do udanych, a wciąż trwająca pandemia mogła przyćmić inne, poważne problemy, jakich doświadczyliśmy.

Pożary na terenie południowo-wschodniej Australii, które miały miejsce między lipcem 2019 a marcem 2020 r., doprowadziły do spalenia ok. 11 milionów hektarów gruntów. Zmiany klimatu zwiększyły prawdopodobieństwo wystąpienia tych niszczycielskich pożarów o co najmniej 30 procent. Ogień trawił również amazońskie lasy, określane mianem zielonych płuc Ziemi.

Czytaj też: Liście wcześniej zmieniają kolor. Jaka w tym rola zmian klimatu?
Czytaj też: Jak zmiany klimatu zmienią Wasze miasto do 2100 roku? Pokaże to nowa aplikacja
Czytaj też: Przodkowie ludzi w niesłychany sposób przystosowali się do zmian klimatu

Od stycznia do lipca Syberia topniała na skutek przechodzącej tam fali upałów, która doprowadziła do rekordowych temperatur, pożarów w Arktyce i topniejącej wiecznej zmarzliny. Wszystkie te zjawiska prowadzą do dalszego nakręcania problemu, ponieważ zwiększają emisje gazów cieplarnianych, co z kolei warunkuje wzrosty średnich temperatur.

Zmiany klimatu napędzają zjawiska takie jak pożary i huragany, a sytuacja się pogorszy

W kwietniu naukowcy przewidywali, że sezon huraganów na Atlantyku, który trwa od 1 czerwca do 30 listopada, będzie sprawiał problemy. I choć początkowo mówiono o 18 huraganach (średnia wynosi 12), to do sierpnia predykcje zmieniły się do… 25.

Czytaj też: Co jest groźniejsze od huraganu i tornada?
Czytaj też: Zombie huragany to już realny problem. Wszystko przez zmiany klimatu
Czytaj też: Zmiany klimatu nie istnieją? Huraganów jest tak wiele, że brakuje dla nich nazw

Niestety, rzeczywistość okazała się nawet bardziej brutalna, bowiem do połowy listopada odnotowano 30 huraganów. Podobnie jak w przypadku pożarów, tak i huragany będą coraz powszechniejsze. Ocieplające się oceany mają bowiem tendencję do łatwiejszego generowania tego typu zjawisk.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News