Reklama
aplikuj.pl

Zmiany orbity mogą od milionów lat wpłwać na ziemskie globalne ocieplenia

Nie ma wątpliwości co do tego, że działalność ludzi ma ogromny wpływ na obecnie zachodzące zmiany klimatu. Naukowcy przypuszczają jednak, że cykl orbitalny może odgrywać w tym wszystkim decydującą rolę.

Świadczące o tym badania opublikowano na łamach czasopisma PNAS. Wynika z nich, iż zarówno ziemskie jak i pozaziemskie procesy wpływają na tzw. cykl węglowy. Ten ma z kolei bezpośrednie przełożenie na ocieplanie bądź ochładzanie klimatu.

Zespół badawczy z Trinity College zauważył, że zmiany kszałtu orbity, po jakiej Ziemia krążyła wokół Słońca, wiązały się z poważnymi kryzysami klimatycznymi w przeszłości. Mowa m.in o dwóch wyginięciach na masową skalę, jednym sprzed 183 milionów lat oraz drugim, które miało miejsce ok. 201 milionów lat temu. W tym drugim przypadku sytuacja była szczególnie poważna, bowiem wyginęło niemal 80% gatunków zamieszkujących Ziemię.

Pomiędzy jednym i drugim wydarzeniem, a więc w okresie ok. 18 mln lat, cykl węglowy na Ziemi był niezwykle zaburzony. Oczywiście jak do tej pory brano pod uwagę wpływ orbity na tego typu zmiany, jednak badacze sądzili, że w przeszłości nie był on tak znaczący. Jednocześnie warto zaznaczyć, że tempo, w jakim następuje globalne ocieplenie jest bezprecedensowe. Potwierdza to teorie o kluczowym znaczeniu ludzi w zachodzeniu tego procesu.