Reklama
aplikuj.pl

Zmodyfikowane genetycznie muszki są odporne na truciznę

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykorzystali narzędzie do edycji genów CRISPR, aby dać muszkom owocówkom przewagę ewolucyjną, której nigdy wcześniej nie posiadały. Dokonując zaledwie trzech niewielkich zmian w jednym genie, zespół badawczy dał muchom możliwość skutecznego zjadania trucizny i przechowywania jej w organizmach, chroniąc je przy tym przed drapieżnikami.

Trojeść jest powszechnie występującą rośliną, która jest toksyczna dla większości zwierząt i owadów – ale motyl monarcha jest na nią uodporniony. Przechowuje toksyny w organizmie, przez co jest trujący dla drapieżników, którzy mogą próbować go zjeść. Naukowcy postanowili więc dać podobną możliwość owocówkom.

Czytaj też: Oto szczegółowe obrazy mózgu muszki owocówki

CRISPR został już wykorzystany do edycji genów owadów, ssaków, a nawet ludzi, ale zespół twierdzi, że jest to pierwszy raz, kiedy organizm wielokomórkowy został zmodyfikowany w celu nadania mu nowych zachowań i możliwości adaptacji do środowiska. W tym przypadku oznacza to nową dietę i nowy mechanizm obrony przed drapieżnikami.

Okazało się, że jeden gen jest odpowiedzialny za tę modyfikację i wystarczyło zastąpić zaledwie trzy nukleotydy w tym genie, aby dać muchom niesamowitą zdolność. Mutacja pozwoliła owadom osiągnąć 1000 razy mniejszą wrażliwość na toksyny związane z trojeściem.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Julianne Pelaez]

Czytaj też: Wiemy dlaczego muszki owocówki żywią się niemal wszystkim