Reklama
aplikuj.pl

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Niestety, nie dla wszystkich

Efektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będą dodatkowe pieniądze dla emerytów. Kwota może osiągnąć nawet 200 zł miesięcznie, jednak nie obejmie wszystkich.

W 2013 roku wprowadzono rozwiązanie obniżające świadczenia emerytalne osobom, które poszły na emerytury wcześniej. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotyczy właśnie tych przypadków, zaś nowe przepisy spowodują, że te sprzed siedmiu lat będą pomijane. Obniżenie świadczeń dotyczyło głównie kobiet urodzonych w 1953 roku, które w latach 2008-2012 zdecydowały się skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury. Jeśli prawo do niej zostało ustalone na skutek złożonego przed 1 stycznia 2013 roku wniosku ich emerytury zostaną przeliczone na nowo.

Według rządowych wyliczeń skorzystać z nowych przepisów na około 76 tys. osób, a średnia miesięczna podwyżka ich świadczeń będzie wynosiła 202 zł. Natomiast wyrównanie za lata otrzymywania obniżonej emerytury wyniosą średnio 12 786 zł. Emerytury zostaną na nowo przeliczone automatycznie, więc nie jest konieczne składanie żadnych wniosków. Zaś osoby urodzone w 1953 roku, które nie wnioskowały o emeryturę w wieku powszechnym mają prawo złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie, a ZUS obliczy jej wysokość bez pomniejszania o wypłaconą wcześniejszą emeryturę. Jednak takie osoby czas na przesłanie wniosku mają do dnia wejścia w życie ustawy.

Ustawa wejdzie w życie 11 stycznia 2021 roku, zaś przeliczenie świadczeń emerytalnych nastąpi po 6 miesiącach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News