Po zniknięciu dinozaurów pojawiła się szansa na rozwój grupy małych lądowych roślinożerców. Potomkowie tych ssaków należących do grupy taksonomicznej zwanej Paenungulata, rozprzestrzenili się po całym świecie i ewoluowali w wiele znanych ssaków – żyjących i wymarłych. Jednym z nich jest słoń. Ale jacy byli inni, zaskakujący krewni tych zwierząt?

  • Pezosiren – czworonożny ssak blisko spokrewniony z manatami, syrenami oraz krowami morskimi. Skamieliny sugerują jednak, że pezosiren nie był tak dobrze przystosowany do życia w wodzie, jak jego krewni. Paleontolodzy uważają, że zwierzę, którego szczątki odkryto na Jamajce, funkcjonowało przez krótki czas między 40 a 50 milionami lat temu.

  • Manat – żyje do dzisiaj w wodach Atlantyku. Wszystkie krowy morskie, w tym manaty, wyewoluowały ze zwierząt przypominających świnie, które przeniosły się z lądu do morza,. Ostatni przodek, którego manatowate dzielą ze słoniami, żył około 60 milionów lat temu.

  • Diugoń przybrzeżny – przedstawiciele tego gatunku żyją w wodach tropikalnych, od Morza Czerwonego po wybrzeża Australii i Nowej Gwinei. Są roślinożercami i dożywają wieku 70 lat. Niektórzy naukowcy sądzą, że to te zwierzęta zapoczątkowały historie o syrenach.

  • Krowa morska – gatunek zamieszkujący Morze Beringa do XVIII wieku. Zwierzęta te zostały doprowadzone do wyginięcia zaledwie 30 lat po tym jak je odkryto. Osiągały nawet 9 metrów długości.

  • Mamut włochaty – ostatni wspólny przodek tych zwierząt oraz słoni mieszkał gdzieś w Afryce około 6 milionów lat temu. Ostatnie mamuty żyły na wyspach u wybrzeży Alaski oraz Syberii i padły ofiarą ludzkiej działalności.

  • Mamut kolumbijski – te gigantyczne stworzenia zamieszkiwały Amerykę Północną w okresie plejstocenu. Naukowcy uważają, że ograniczona przestrzeń i zasoby sprzyjały funkcjonowaniu mniejszych osobników i ostatecznie doprowadziły do powstania nowego, znacznie mniejszego gatunku, zwanego mamutem karłowatym.

Czytaj też: Wymieranie słoni podnosi poziom CO2 w atmosferze

  • Góralki – to małe i owłosione zwierzęta, które bardziej przypominają gryzonie niż słonie. Choć ich ciała różnią się pod pewnymi względami, góralki mają wiele podobnych cech jak słonie, w tym pewne elementy zębów, ułożenie kości oraz brak zewnętrznych jąder. Obecnie żyje 5 gatunków tych zwierząt, a ostatni wspólny przodek ze słoniami funkcjonował ok. 60 mln lat temu.

  • Arsinoiterium – skamieliny sugerują, że dwurożne stworzenie żyło na bagnach w Afryce i Azji od około 56 do 23 milionów lat temu. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu zwierzęta te były spokrewnione ze słoniami.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Kłusownik został zabity przez słonia i zjedzony przez lwy

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej