Reklama
aplikuj.pl

SI ożywiła rzymskich cesarzy. Zobaczcie, jak wyglądali starożytni Rzymianie

cesarz rzymu

Cechy charakterystyczne władców Rzymu zachowały się do dziś za sprawą setek rzeźb, choć nawet te najbardziej zaawansowane nie ukazują, jak wyglądali żywi ludzie. Dla sztucznej inteligencji nie ma jednak rzeczy niemożliwych.

Sieć neuronowa zwana Artbreeder przeanalizowała około 800 popiersi w celu modelowania bardziej realistycznych kształtów twarzy, włosów i skóry oraz dodania „żywych” kolorów. Następnie ekspert w dziedzinie, Daniel Voshart, dopracował modele za pomocą Photoshopa, dodając szczegóły uzyskane na podstawie analiz monet, dzieł sztuki i opisów cesarzy z tekstów historycznych.

Kiedy Voshart rozpoczynał swój Roman Emperor Project, był to sposób na zabicie czasu podczas kwarantanny związanej z pandemią COVID-19. Jego wiedza o starożytnych cesarzach była wtedy niemal zerowa. Kiedy jednak efekty prac okazały się zadowalające, artysta i jego sieć neuronowa zajęli się większą liczbą władców.

Czytaj też: Czy cesarz Neron faktycznie był tyranem?

Łącznie autor odtworzył wizerunki 54 cesarzy, którzy rządzili od 27 p.n.e. do 285 r. Część prac możecie zobaczyć powyżej, natomiast wszystkie inne znajdziecie na tej stronie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News