Na łamach Astrophysical Journal ukazały się wyniki badania poświęconego obrazom Słońca. Zdjęcia ukazują centralną gwiazdę Układu Słonecznego w niezwykłych szczegółach.
Dzięki obrazom udostępnionym przez naukowców z University of Central Lancashire możemy się przekonać, że zewnętrzna warstwa Słońca jest wypełniona drobnymi nićmi magnetycznymi zawierającymi nagrzaną do milionów stopni Celsjusza plazmę.
Zdjęcia wykonał należący do NASA instrument zwany High-Resolution Coronal Imager, który jest w stanie uchwycić struktury tak małe jak 70 kilometrów, znajdujące się na powierzchni Słońca. Dla ukazania skali: 70 kilometrów równa się 0,01% wielkości tej gwiazdy.
Czytaj też: Co stanie się gdy Słońce umrze?
Naukowcy chcą teraz dowiedzieć się, dlaczego powstają wspomniane nici i jak ich obecność może pomóc nam zrozumieć rozbłyski słoneczne i burze wpływające na naszą planetę. Dr Tom Williams, zaangażowany w badania, stwierdził, że tego typu odkrycia są fascynujące, bowiem umożliwiają udokumentowanie przepływu energii przez kolejne warstwy Słońca.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News