Dzięki zdjęciom satelitarnym udostępnionym przez NASA możemy przekonać się, jak bardzo zmieniły się tamtejsze lasy na przestrzeni zaledwie pięciu lat.
Seria zdjęć została wykonana przez satelity Landsat 7 i Landsat 8 w latach 2013-2018. Animowana sekwencja, udostępniona niedawno przez NASA Earth Observatory, ujawnia zastraszające wyniszczenie lasów południowo-wschodniego regionu Madre de Dios w Peru. Powierzchnia tego regionu wynosi około 3500 kilometrów kwadratowych.
Andrea Nicolau zmapowała wycinkę lasów na obrazach przy użyciu techniki, która rozróżnia rodzaje pokrycia terenu na podstawie właściwości światła w każdym pikselu. Korzystając z tej metody, Nicolau ustaliła, że około ponad 200 kilometrów kwadratowych lasu zniknęło w okresie pięciu lat, a największa strata miała miejsce między 2017 a 2018 r.
Czytaj też: Wiosenna równonoc uchwycona na zdjęciu satelitarnym
Najtrudniejsze obszary znaleziono w strefach buforowych w pobliżu obszarów chronionych. Nielegalne wydobycie złota odpowiada za proces wylesiania. Osoby zaangażowane w działalność wydobywczą i inne działania zagrażające peruwiańskim lasom mają teraz łatwiejszy dostęp do odległych miejsc po niedawnym ukończeniu peruwiańskiej autostrady o nazwie Interoceanic.
Madre de Dios znajduje się w pobliżu dorzecza Amazonki i jest ośrodkiem różnorodności biologicznej, domem dla gatunków, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi. Jednak wraz ze wzrostem wylesiania rośliny i zwierzęta endemiczne dla tego regionu stoją w obliczu niepewnej przyszłości. Śledząc i analizując wzorce utraty lasów, ekologowie i urzędnicy państwowi mogą lepiej opracować strategię ochrony wrażliwych gatunków.
[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Zdjęcia satelitarne pokazują ogrom zniszczeń wywołanych przez cyklon Idai