Reklama

Te żółwie były w stanie walczyć z 3-krotnie większymi krokodylami

Mimo że obecnie żyjące żółwie również są w stanie wykazać się walecznością, to daleko im do ich przodków, zamieszkujących Ziemię ok. 12 mln lat temu. Przedstawiciele gatunku Stupendemys geographicus walczyli bowiem z krokodylami.

Zespół badawczy z Del Rosario University dokonał analizy skamieniałości znalezionych na terenie Kolumbii oraz Wenezueli. Na podstawie badań naukowcy byli w stanie stwierdzić, że wspomniane żółwie posiadały skorupy, których długość wynosiła niemal 2,5 metra. Waga tych zwierząt przekraczała tonę, dzięki czemu były one w stanie walczyć nie tylko w obrębie własnego gatunku, ale również z przedstawicielami innych.

Co ciekawe, pomimo walecznego usposobienia, które powodowało, iż Stupendemys geographicus pojedynkowały się z trzykrotnie dłuższymi od nich krokodylami, owe żółwie najprawdopodobniej nie należały do drapieżników. Budowa ich szczęk sugeruje bowiem, że żywiły się owocami i mięczakami.

Aby podkreślić, jak ogromnych rozmiarów były te zwierzęta, wystarczy wspomnieć, że ich waga była niewiele niższa od tej osiąganej przez hipopotamy. Co ciekawe, samce posiadały charakterystyczne rogi, które mogły być wykorzystywane do walk, np. o samice. Wygląda na to, że Stupendemys geographicus przebywały głównie w wodzie, choć były także w stanie poruszać się po lądzie.