Reklama

Nowy zwiadowczy helikopter USA nabiera kształtu

wyniki FARA, nowy helikopter USA, helikopter do zwiadu, nowoczesny helikopter, helikopter USA

W ramach programu FARA Armia Stanów Zjednoczonych wybrała dwóch kontrahentów, którzy stworzą dla niej nowy zwiadowczy helikopter.

Okazało się, że najlepsze propozycje do programu Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) podesłał Locked Martin i Bell. Co więc te firmy mają do zaoferowania w kwestii nowego lekkiego helikoptera (następcy OH-58D Kiowa Warrior), który będzie skupiał się na możliwościach rozpoznawczych, ale w razie potrzeby i przywali solidnie we wroga.

Tak więc, finalistami są dwa projekty – Raider X od Lockheed Martina, a dokładniej mówiąc firmy Sikorsky…

… oraz 360 Invictus od Bella (via Popular Mechanics):

Obecnie kontrahenci muszą zbudować jeden prototyp do 2023 roku, kiedy to nastąpi finalne rozstrzygnięcie programu FARA. Po tym nastąpi produkcja z myślą o wprowadzeniu zwycięskiego helikoptera do służby w latach 30. XXI wieku.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja rozpoczęła poszukiwania niezdetonowanych bomb

Owoc FARA sprowadzi się do dwuosobowego śmigłowca, który z zewnątrz będzie podobny do śmigłowca szturmowego, ale będzie mniejszy i zwinniejszy. Jego misją będzie przede wszystkim lokalizacja i obserwacja sił wroga, a następnie geolokalizacja ich pozycji i przekazywanie danych do artylerii, śmigłowców szturmowych, sił lądowych i myśliwców.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News