Reklama
aplikuj.pl

Związek z czerwonego wina zmniejsza depresję i niepokój

czerwone wino, wino depresja, wino niepokój, wino samopoczucie, czerwone wino depresja, Resweratrol, Resweratrol depresja

Naukowcy odkryli właśnie, że resweratrol, związek występujący w czerwonym winie, pozytywnie wpływa na depresję czy niepokój. Nie oznacza to jednak, że powinniście pić duże ilości tego trunku.

Badacze rozpoczęli od eksperymentach na myszach. Odkryli oni, że fosfodiesteraza 4 (PDE4), wytwarzana przez hormon stresu, powoduje zachowania podobne do depresji czy lęku. Jego obniżenie mogłoby więc pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Czytaj też: Obecne zmiany klimatyczne są gorsze niż cokolwiek, czego Ziemia doświadczyła w ciągu ostatnich 2000 lat

Po podaniu myszom resweratrolu okazało się, że myszy były mniej przygnębione i niespokojne po stresie. Związek zadziałał więc bardzo pozytywnie na ich samopoczucie.

Naukowcy mają nadzieję, że resweratrol znajdzie zastosowanie w nowej klasie leków przeciwdepresyjnych. Większość z nich działa poprzez kontrolowanie serotoniny lub noradrenaliny. Resweratrol może być więc ciekawą alternatywą albo pomocą w leczeniu różnych chorób.

Warto też wspomnieć, że poprzednie badania wykazały pozytywny wpływ związku na otyłość, starzenie się czy utratę mięśni. Związek jest więc zainteresowaniem wielu badaczy na całym świecie.

Czytaj też: Czy przeseksualizowane kobiety w grach umniejszają własnej wartości kobiet?

Źródło: Newatlas