Reklama
aplikuj.pl

Czego o naszych przodkach możemy się dowiedzieć dzięki jaskini sprzed tysięcy lat?

Jaskinia Grotte de Cussac znajdująca się we francuskim Dordogne jest miejscem zawierającym niesamowitą sztukę jaskiniową. Zawiera bowiem ponad 800 rycin zwierząt i ludzi, które liczą od 25 000 do 30 000 lat.

Na miejscu znaleziono również szczątki co najmniej sześciu osób, pochodzące z podobnego okresu. Przez 10 ostatnich lat archeolodzy prowadzili tam swoje badania, a ich dokonania zostały opisane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Co ciekawe, ze względu na wysokie stężenie dwutlenku węgla, jaskinia jest dostępna tylko przez kilka miesięcy w roku. Poza tym, wchodzące do środka osoby muszą nosić wyczyszczone i wysterylizowane kombinezony ochronne oraz gumowe buty. Badania muszą być prowadzone na miejscu i nie wolno wykonywać żadnych wykopalisk.

Czytaj też: Co doprowadziło do zniknięcia neandertalczyków? Oto nowa teoria

Ludzkie szczątki zostały znalezione w trzech miejscach – nasi przodkowie celowo umieścili je w obszarach, w których wcześniej hibernowały niedźwiedzie. W dwóch z tych miejsc znaleziono także oznaki pokrycia powierzchni czerwoną ochrą przed tym, jak umieszczono tam szczątki. Poza tym, ciała zostały ułożone w szczególny sposób, a w niektórych przypadkach mieszają się ze sobą kości kilku osób. Dalsze badania w tej kwestii powinny dostarczyć nowych informacji nt. struktur społecznych ówczesnych ludzi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News