Nowe badania pokazują, ze kobiety żyjące w pobliżu głównych dróg mają zwiększone ryzyko nagłej śmierci sercowej lub choroby wieńcowej.

Jaime E. Hart, główny autor badania, mówi:

Ekspozycja na środowisko może być niedocenianym czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób serca. Życie w pobliżu głównych dróg jest tak samo ważnym czynnikiem jak palenie i dieta.

Badanie jest pierwszym, które wyciąga takie wnioski. naukowcy przebadali dane zebrane od 107 130 kobiet, które były częścią Nurses’ Health Study w latach 1986 do 2012. Wzięli oni pod uwagę odległość od dróg a także wiek, rasę, czy dana osoba pali, jej aktywność fizyczną.

Nagła śmierć sercowa wśród kobiet żyjących w odległości 50 metrów od głównej drogi, jest o 38% częstsza niż wśród osób mieszkających w odległości 500 metrów. Każde 100 metrów powoduje zwiększenie ryzyka śmierci z tego powodu o 6%. W przypadku śmiertelnej choroby wieńcowej ryzyko wzrasta o 24%. Naukowcy twierdzą, że odległość od głównych dróg jest jedną z głównych przyczyn owych chorób.

Jednakże badania nie są pełne, naukowcy nie wzięli pod uwagę wszystkich czynników. Potrzebne są dalsze badania przeprowadzone wśród mężczyzn oraz wśród kobiet z większą rozpiętością wieku. Szacuje się, że w USA w odległości 300 metrów od dróg, żyje ponad 35 milionów osób. Naukowcy próbują ciągle wyjaśnić wpływ warunków mieszkalnych na ich zdrowie.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: OregonDOT via photopin cc

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!