Odkrycie dziesiątków gatunków mikroorganizmów ok. 30 centymetrów pod powierzchnią najsuchszej pustyni na Ziemi może sugerować, że również na Marsie występuje życie.
Zespół badawczy z Cornell University odkrył mikroorganizmy znajdujące się w wilgotnej glinie niecałe 30 centymetrów pod powierzchnią pustyni Atakama. Jeśli życie jest w stanie przetrwać w tak nieprzyjaznych warunkach, to istnieje szansa, iż uda się je znaleźć na Czerwonej Planecie.
Czytaj też: Mars już miliardy lat temu posiadał wodę? Tak sugeruje saharyjski meteoryt
Czytaj też: SpaceX chce otoczyć Marsa Starlinkami. W jakim celu?
Czytaj też: Podróż na Marsa mogłaby trwać o połowę krócej. Wszystko dzięki nowemu napędowi
Krater Gale na Marsie jest wypełniony podobnymi, bogatymi w glinę skałami. Naukowcy przypuszczają, że w przeszłości mógł on być zamieszkiwany przez mikroorganizmy podobne do tych, które występują w glebach podpowierzchniowych na pustyni Atakama.
Życie na Marsie może istnieć – znaleziono je również na pustynia Atakama, która przypomina tę planetę
NASA wcześniej wykryła siarczany i chlorki na orbicie Marsa. Są one powszechnie spotykane w suchych i parujących środowiskach na Ziemi i zostały znalezione także w zagłębieniach i kraterach uderzeniowych na powierzchni Czerwonej Planety. Stanowi to kolejne potwierdzenie dla teorii zakładającej, że klimat Marsa i Atakamy może być niezwykle podobny.
Czytaj też: Rzućcie okiem na zdjęcie ukazujące marsjańskie wydmy
Czytaj też: Mars będzie dziś rekordowo bliski i jasny. Po raz pierwszy od 17 lat
Czytaj też: Jeśli na Marsie jest życie, to ten instrument je znajdzie