Reklama

Problem stabilności 5G rozwiązany dzięki rozszczepianiu sygnałów

Problem stabilności 5G

Inżynierowie z University of California San Diego postanowili opracować technologię, która finalnie może przyspieszyć wdrożenie sieci 5G i sprawić, że będziemy korzystać z niej częściej, niż do tej pory. Wszystko rozbija się o problem stabilności 5G, którego należy wyeliminować i który sprowadza się do samych fal milimetrowych, na których bazują.

Nie jedna, a dwie wiązki dla niezawodności. Inżynierowie rozwiązują problem stabilności 5G

Nie od dziś wiadomo, że nadmiarowość, to klucz do utrzymania pewnego i stałego dostępu do mediów wszelkiego rodzaju. Problem w tym, że obecne systemy 5G bazują wyłącznie na jednej wiązce fal między odbiornikiem (telefonem) a antenom. To z kolei oznacza, że jeśli coś znajdzie się między nimi, sygnał zostanie całkowicie zaprzepaszczony. Rozwiązanie? Zwiększyć liczbę wiązek i zapewnić procesowi redundancję.

Czytaj też: Jak 5G pomogło Phoenix Suns w zdobyciu wicemistrzostwa NBA?

To właśnie zrobili inżynierowie, dzieląc jedną tradycyjną wiązkę na wiele innych, które zaczęli wysyłać ze stacji bazowej do odbiornika w ramach innej ścieżki, korzystającej z odbijających je reflektorów, czyli powierzchni pokroju szkła, metalu, czy betonu. Dzięki temu zwiększają szanse na to, że przynajmniej jedna wiązka dotrze do odbiornika, gdy na drodze pojawi się przeszkoda i to wszystko z wykorzystaniem aktualnych protokołów i sprzętów dla 5G.

W testach wykazano, że bazujący na tym podejściu system w odległości do 80 metrów zapewniał połączenie o wysokiej przepustowości (do 800 Mb/s) przy jednoczesnej 100% niezawodności, kiedy użytkownik poruszał się wokół przeszkód. Działanie tego systemu, który przynajmniej na papierze może przyspieszyć wdrożenie sieci 5G, polega na nowym zestawie algorytmów, ulepszających się na bieżąco. Dzięki temu te tworzą silny sygnał o wysokiej jakości i wysokiej przepustowości.

Czytaj też: Nowa Nokia G50 przedpremierowo i nieoficjalnie. Oto Nokia G50 5G

Ważną częścią tego systemu jest też jeden z algorytmów, który utrzymuje połączenie, gdy użytkownik się porusza i gdy inny użytkownik wchodzi w drogę samemu sygnałowi. Wtedy algorytm rozwiązuje ten problem, stale śledząc ruch użytkownika i wyrównując wszystkie parametry. Teraz zespół pracuje nad przeskalowaniem systemu tak, aby mógł obejmować wielu użytkownikom jednocześnie.