Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka przeciwko HIV coraz bliżej. Przełomowe badania na makakach

Wirus HIV

Naukowcy są coraz bliżej opracowania skutecznej szczepionki chroniącej przed wirusem HIV. Preparat testowany na małpach może pozwolić na pokonanie pandemii AIDS.

Zespół Yasuhiro Yasutomi z Tsukuba Primate Research Center opracował innowacyjną szczepionkę, która może skutecznie chronić przed wirusem HIV. Celem uczonych jest rozpoczęcie testów klinicznych z udziałem ludzi w ciągu najbliższych pięciu lat. To może być prawdziwy przełom w walce z wirusem HIV, który zabił już ponad 32 milionów osób na świecie.

Podstępny wirus HIV

Innowacyjna szczepionka powstała dzięki zmieszaniu genów bakterii wzmacniających odpowiedź immunologiczną z genami osłabionego wirusa HIV. Preparat podano makakom krabożernym, które następnie celowo zarażono wirusem HIV. Testy przeprowadzone po kilku dniach nie wykazały obecności patogenu w ich organizmach.

Zaszczepionym małpom wstrzyknięto dawkę wirusa, która zawsze dla tych zwierząt była śmiertelna. U sześciu z siedmiu testowanych zwierząt nie wykryto śladu wirusa. To oznacza, że jesteśmy coraz bliżej przełomu i stworzenia skutecznej szczepionki chroniącej przed HIV.

Stworzenie skutecznej szczepionki przeciwko HIV to jeden z nadrzędnych celów immunologów z całego świata. AIDS (choroba wywoływana przez HIV) jest jedną z trzech najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych na świecie. Globalnie jest blisko 38 mln ludzi cierpiących z powodu HIV, w Polsce to ok. 20 000 osób. Każdego dnia o zakażeniu dowiadują się 3-4 osoby.

Mimo iż AIDS nie jest chorobą śmiertelną, stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) może znacznie wydłużyć życie osób zarażonych wirusem. Niestety, są one drogie i obarczone poważnymi skutkami ubocznymi, więc nie rozwiązują całego problemu.