Arctic Liquid Freezer II 240 RGB to podświetlana edycja jednego z ciekawszych AiO na rynku. Jak wypadnie ona na tle konkurencji?
Akcesoria Arctic Liquid Freezer II 240 RGB
Wśród dodatków znajduje się zestaw montażowy oraz tubka pasty MX-5. Instrukcja znajduje się na stronie producenta i nie ma wersji papierowej dodanej do AiO. Plusem na pewno jest najnowszy model pasty Arctica dodany do chłodzenia. Sam montaż jest bardzo typowy i prosty – spokojnie sobie z nim w pojedynkę poradzicie. Plusem jest tutaj fabryczny montaż wentylatorów, przez co nie trzeba bawić się z kablami. Zwróćcie tez uwagę na gwarancję, która wynosi aż 6 lat.
Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken Z53
Specyfikacja Arctic Liquid Freezer II 240 RGB
Podświetlane wentylatory naprawdę dobrze wyglądają. Tutaj do testów otrzymałem wersję RGB, ale jeśli chcecie ARGB to bez problemów taką również kupicie. Natomiast cały czas nie jestem fanem designu blokopompki, który nie przypada mi do gustu. Może lepiej by to wyglądało gdyby i tam było jakieś podświetlenie? Dajcie znać w komentarzach czy rzeczywiście dla Was również wygląd tej części mógłby być lepszy.
Chłodnica ma wymiary 277 x 120 x 38 mm. Tutaj należy pamiętać, że jest ona grubsza od konkurencyjnych rozwiązań więc całość wymaga tym samym więcej miejsca w obudowie. Na chłodnicy ani na całym AiO nie ma żadnego korka umożliwiającego uzupełenieni poziomu cieczy w układzie.
Z chłodnicy wychodzą dwa węże o długości 450 mm i zewnętrznej średnicy równej 12,4 mm. Są one dosyć elastyczne i łączą się z blokopompką od góry. Dzięki temu nie powinno być żadnych problemów z ich ułożeniem w obudowie. Sama blokopompka ma miedzianą podstawkę. Znajduję się tutaj takżę 40 mm wentylator, którego celem jest schłodzenie sekcji zasilania płyty. Jego maksymalne obroty to 3000 RPM. Sama pompka pracuje z prędkością do 2000 RPM. Z blokopompki wychodzą dwa kable – 4 pin PWM oraz 4 pin RGB (męski + żeński). Co ciekawe całość podłączamy tylko tymi złączami do płyty głównej – wentylatory również są pod to podłączone i wszystko jest ze sobą zsynchronizowane.
Dołączone wentylatory to dwa modele Artctic P12 PWM RGB. Maksymalna prędkość wynosi 1800 RPM, przepływ powietrza 48,8 CFM, ciśnienie 1,85 mmH2O, a głośność 0,3 Sone. Śmigła oparto o łożyska FDB i mają one dosyć krótkie fabryczne kable. Tutaj więc niezbędne jest wykorzystanie wtyczek żeńskich, które pozwalają na połączenie wszystkiego w jedną całość.
Testy Arctic Liquid Freezer II 240 RGB
AiO wypada dobrze w testach. Może nie jest ono najwydajniejsze pośród konstrukcji z chłodnicą 240, ale na pewno zanotowane temperatury są stosunkowo niskie jak na wybrane obroty wentylatorów. Natomiast całość świetnie wypada pod względem kultury pracy. Zanotowana głośność jest bardzo niska, najniższa spośród testowanych AiO 240. Stosunek głośności do uzyskanych temperatur jest więc znakomity.
Sprawdziłem też jak działa wentylator VRM umieszczony na blokopompce przy jego najwyższych obrotach. W takiej konfiguracji sam wentylator pracował z głośnością poniżej 36 dBA.
Temperatury zanotowane przez czujnik na płycie to kolejno (wentylator wyłączony i włączony) 64°C i 57°C. Wentylator obniża więc temperatury sekcji zasilania, natomiast nie są to wybitnie wielkie różnice. Jednakże te kilka stopni może mieć znacznie np. przy obudowach z naprawdę słabym przepływem powietrza.
Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Silent Loop 2 240
Podsumowanie testu Arctic Liquid Freezer II 240 RGB
Arctic Liquid Freezer II 240 RGB kosztuje ok. 440 zł, choć na promocjach znajdziecie je w cenie nawte poniżej 400 zł. Kwota za AiO nie jest więc też wysoka. Całość sprawia więc, że ciężko jest tej konstrukcji nie polecić.
ogromnym plusem jest dołączona pasta MX-5, 6 lat gwarancji czy prosty montaż. Chłodzenie wygląda bardzo dobrze i podświetlane wentylatory mogą przypaść do gustu (w sprzedaży jest tez model ARGB). Natomiast niezbyt podoba mi się design blokompompki, choć tutaj plusem jest obecność wentylatora VRM. Natomiast docenię starania firmy i za obecność podświetlenia przyznam AiO odpowiednie odznaczenie. Przypomnę tutaj tylko, że chłodnica z wentylatorami jest dosyć gruba, co wymaga znacznie więcej miejsca w obudowie.
Pod względem wydajności chłodzenie nie jest może najwydajniejsze pośród AiO 240, ale też nie jest najsłabsze. trzeba tutaj zwrócić uwagę na głośność, która jest najniższa na wszystkich obrotach spośród testowanych tego typu konstrukcji. Sprawia to, że tak naprawdę stosunek głośność/wydajność stoi na jednym z najlepszych poziomów spośród wszystkich konstrukcji. Jeśli więc zależy Wam na kulturze pracy, dobrzej wydajności i podświetlanych wentylatorach (a wszystko to w przystępnej cenie) to zdecydowanie polecam zakup testowanego produktu.