Analitycy, a nawet były prezes Intela są zgodni w jednym – AMD zatrzęsie w 2019 roku rynkiem procesorów serwerowych. Poniekąd potwierdzają to firmy wymieniające swoje układy Xeon na EPYC, ale wydajnościowe zapowiedzi potwierdził dopiero 64-rdzeniowy EPYC przetestowany w Cinebench.

To najprawdopodobniej on (mamy co do tego 99,99% pewność) został przetestowany w teście Cinebench R15, którego wynik pojawił się na forum Chiphell. Jak możecie się spodziewać, 64-rdzeniowy EPYC z łatwością podbił dotychczasowe rekordy i już teraz może otrzymać koronę najwydajniejszego procesora w operacjach wielowątkowych. Innymi słowy, Xeony mogą się schować. Mówimy bowiem o 12587 punktach w wielowątkowym teście Cinebench R15. Dla porównania 32-rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990WX zdobywa tam średnio 5500 punktów, a podobny do niego EPYC 7601 (obecnej generacji) obsługujący pamięć w konfiguracji octa-channel – około 6000 punktów.

Ponad dwukrotne zwiększenie wydajności nie jest przypadkiem. Przy najwydajniejszym procesorze EPYC o nazwie kodowej ‚Rome’ postawiono bowiem na 64 rdzenie fizyczne z obsługą SMT, 7nm procesie technologicznym i architekturze Zen 2. Oczywiście powyższy test nie został potwierdzony, ale 64-rdzeniowy EPYC wydaje się jedynym realnym pretendentem do takiego wyniku. Jeśli jednak nie chcecie bazować na przeciekach, to będziecie zmuszeni poczekać do oficjalnej prezentacji podczas targów CES 2019.

AMD potwierdza serwerowe 7nm procesory EPYC “Roma”

Źródło: Wccftech
Zdjęcia: Chiphell via Wccftech

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!