Reklama
aplikuj.pl

Pismo z urzędu? Dzięki eDoręczeniu dostaniesz je mailem

eDoręczenie

Na popularności Rejestru Danych Kontaktowych Ministerstwo Cyfryzacji chce zbudować nową usługę o nazwie eDoręczenie. Dzięki niemu urzędowe dokumenty dostaniemy mailem. Wyśle je… Poczta Polska.

eDoręczenie to bardzo dobry krok do dalszej cyfryzacji państwa

Choć biurokracja w naszym kraju często dalej tkwi w głębokim średniowieczu, jeśli nie dalej, cyfryzacja niektórych usług przebiega niezwykle sprawnie. Wystarczy tu wspomnieć choćby o całym ekosystemie wokół usługi eObywatel.

eDoręczenie to kolejny ciekawy projekt, który jest już gotowy do skierowania go do parlamentu. Usługa przypomina mi trochę podpisywanie umów na tablecie w sieci Orange. Cała korespondencja będzie wychodzić z urzędów elektroniczne, a to my zdecydujemy, czy chcemy je dostać mailem, czy potrzebujemy też papierowej kopii dostarczonej przez listonosza.

Za dostarczenie listów będzie odpowiadać Poczta Polska. Zapewne jeśli wybierzemy papierową wersję dokumentu, to dopiero Poczta będzie go drukować i dostarczać.

Do wprowadzenia usługi jest jednak daleka droga. Potrzeba zmienić wiele przepisów i dopiero w 2023 roku większość administracji będzie korzystać z eDoręczenia.

Rejestr Danych Kontaktowych bije rekordy popularności

RDK pozwala na przekazanie do systemów państwowych naszych danych kontaktowych, dzięki którym urzędy mogą nas informować np. o zbliżającym się końcu ważności paszportu lub dowodu osobistego, końcu ważności badań technicznych pojazdu, czy też przysługujących świadczeniach.

Tą drogą nie dostaniemy żadnych oficjalnych dokumentów, wysyłane są wyłącznie powiadomienia i przypomnienia. Podanie danych jest dobrowolne i w dowolnym momencie można je usunąć.

W ciągu 45 dni działania RDK pojawiło się w nim milion wpisów, co przekłada się na rejestrację 22 tys. osób dziennie. Rejestracji można dokonać w systemie RDK.

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że dane są odpowiednio zabezpieczone, a dostęp do nich mają wyłącznie odpowiednio przeszkoleni urzędnicy. Jest ich niedużo, bo skromne 2000 (w dniu uruchomienia RDK). Niedużo, bo urzędników w Polsce mamy ponad 2,5 mln.