Zespół badawczy z japońskiego instytutu ELSI znalazł w minerałach węglanowych tworzących marsjański meteoryt materiał organiczny oparty na azocie.
Materiał ten najprawdopodobniej pochodzi sprzed 4 miliardów lat i powstał w okresie noachijskim, jednym z okresów w geologicznej historii Marsa. Biorąc pod uwagę fakt, że minerały węglanowe zazwyczaj wytrącają się z wód gruntowych, znalezisko to sugeruje, że na wczesnych etapach istnienia Czerwonej Planety tamtejsze środowisko było wilgotne i bogate w substancje organiczne. Takowe mogło się nadawać do powstania i utrzymania form życia.
Wspomniany meteoryt nazywa się Allan Hills (ALH) 84001, co ma związek z regionem na Antarktydzie, w którym został znaleziony w 1984 roku. Wątpliwości w kontekście znajdujących się w nich materiałów organicznych budzi fakt, że w poprzednich analizach zaobserwowano skażenie materiału śniegiem i lodem z Antarktydy. Powoduje to, że trudno jest stwierdzić, jaka część materiału organicznego w meteorytach faktycznie pochodzi z Marsa.
Czytaj też: Naukowcy udowodnili, że na Marsie, Wenus i Europie może istnieć życie. W jaki sposób?
Tym razem naukowcy wykorzystali najnowocześniejsze techniki analityczne do zbadania zawartości azotu w węglanach tworzących ALH84001. Zespół badawczy jest przekonany, że znalazł solidne dowody na występowanie azotu w materiałach organicznych z Marsa sprzed 4 miliardów lat. Autorzy badań twierdzą, że próbki nie są zanieczyszczone a ich dalsza analiza może doprowadzić do skompletowania historii Czerwonej Planety.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News