Reklama
aplikuj.pl

Ta gwiazda jest niezwykle młoda. Czego możemy się dzięki niej dowiedzieć?

Na łamach Nature ukazał się artykuł, z którego wynika, że stosunkowo blisko naszej planety znajduje się naprawdę młoda gwiazda.

Chodzi o obiekt zwany AU Mic, oddalony o 32 lata świetlne od Ziemi. Z szacunkowych danych wynika, iż gwiazda ta ma od 20 do 30 milionów lat, co jest naprawdę niskim wynikiem. Dla porównania, Słońce – centralna gwiazda Układu Słonecznego – jest ok. 150-krotnie starsze.

Co ciekawe, wokół rzeczonej gwiazdy krąży planeta o nazwie AU Mic b, którą udało się niedawno odkryć za pośrednictwem TESS oraz teleskopu Spitzera. Rok na tym obiekcie wielkości Neptuna trwa nieco ponad jeden tydzień na Ziemi, ponieważ krąży on bardzo blisko swojej gwiazdy. Co więcej, rozbłyski generowane przez tę gwiazdę stale „bombardują” powierzchnię AU Mic b.

Czytaj też: W tych galaktykach wykryto potężne sygnały. Co je wytworzyło?

Ze względu na młody wiek gwiazdy jak i jej planety, są one otoczone dyskami złożonymi z pyłu i gazu. Obserwacja tego układu stanowi okazję do zrozumienia powstawania i ewolucji takich systemów. Autorzy badania sądzą, że AU Mic b uformowała się z dala od gwiazdy i dopiero później trafiła na orbitę, na której obecnie się znajduje.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News