Wkrótce w Polsce będziemy mogli chwalić sie kolejnymi miastami. Niestety, nie wszyscy chętni zyskają wyższy status swojego regionu.
Co jakiś czas w Polsce następuje zmiana statusu poszczególnych wsi. Teraz znów nadciągają kolejne zmiany, które wpłyną na to jak będziemy mówić o danych regionach. Nie wszystkim jednak udało się zdobyć status miasta. Kto odpadł, a który region będzie mógł wkrótce pochwalić sie nowym miastem?
Aby móc starać się o status miasta potrzebne są odpowiednie wnioski skierowane przez rady gmin po uprzednich konsultacjach z mieszkańcami. Które gminy podołały zadaniu? Wkrótce miejscowościami staną się:
- Budzyń (woj. wielkopolskie),
- Dubiecko (woj. podkarpackie),
- Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie),
- Goraj (woj. lubelskie).
- Kamionka (woj. lubelskie),
- Koźminek (woj. wielkopolskie),
- Sochocin (woj. mazowieckie),
- Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie),
- Wiskitki (woj. mazowieckie),
- Wodzisław (woj. świętokrzyskie).
Czytaj też: W starożytnej Grecji dbano o niepełnosprawnych. Zobaczcie, jakie stosowano rozwiązania
Rozpatrywane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wnioski odrzucono dla:
- Skarbimierz-Osiedle (woj. opolskie)
- Szreńsk (woj. mazowieckie)
- Wydminy (woj. warmińsko-mazurskim).
Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku. A jak wygląda na dziś stan podziału terytorialnego Polski? W naszym kraju jest 16 województw, 314 powiatów, 66 miast na prawach powiatu oraz 2 477 gmin: 302 miejskich (w tym 66 gmin mających również status miasta na prawach powiatu), 1 533
wiejskich i 642 miejsko-wiejskich.
Co ciekawe – zmiany następują nie tylko na granicach kraju, ale także wewnątrz. Od 1 stycznia 2020 roku nastąpiła np. zmiana granic 6 gmin (w tym 3 o statusie miasta) położonych w 3 województwach (lubuskim, łódzkim oraz śląskim). Korekty granic gmin spowodowały zmiany granic jednostek wyższego rzędu: 1 powiatu i 1 miasta na prawach powiatu (powiatu gorzowskiego i powiatu m. Gorzów Wielkopolski).
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News