Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [20.09.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o ataku hakerów na szpital, trzęsieniach ziemi w Yellowstone oraz pochodzeniu wikingów.

zycie na wenus

Ślady potencjalnego życia na Wenus? Polak wśród odkrywców

Do przełomowego odkrycia mogło dojść za sprawą badań, których celem było poznanie tajemnic skrywanych przez Wenus. Chodzi o atmosferę drugiej planety od Słońca, w której znaleziono bardzo duże stężenia fosforowodoru. W badaniach brał udział m.in. astrobiolog dr. Janusz Pętkowski, pracujący od 5 lat na MIT. Gaz ten jest łatwopalny i toksyczny, a na Ziemi występuje w środowiskach beztlenowych. Przykładem mogą być np. mokradła i jelita, gdzie jest produkowany przez bakterie.

cyberbezpieczenstwo

Hakerzy obrali szpital za cel ataku. Jedna z pacjentek nie przeżyła

Działania hakerów doprowadziły do sytuacji, w której pracownicy niemieckiego szpitala utracili dostęp do bazy danych. W efekcie część pacjentów musiała zostać przeniesiona do innego budynku. Jedna z przebywających tam osób, pozbawiona opieki przez ok. godzinę, nie przeżyła.Wszczęto już dochodzenie przeciwko sprawcom ataku, którzy mogą zostać oskarżeni o nieumyślne zabójstwo.

magnetyzm u zwierzat

Skąd się bierze magnetyczny “szósty zmysł” u zwierząt? Być może kluczowe są bakterie

Naukowcy sugerują, że magnetyczny zmysł występujący u zwierząt wiąże się z symbiotyczną relacją z bakteriami magnetotaktycznymi. Ruch tych mikroorganizmów jest ściśle powiązany z polem magnetycznym, generowanym m.in. przez naszą planetę. Chodzi o organizmy zwane bakteriami magnetotaktycznymi. Nadal nie wiadomo jednak, gdzie mogłyby one występować: badacze obstawiają tkanki nerwowe, np. w mózgu i oczach.

tanzania, archeologia

Nasi przodkowie nie opanowali jeszcze ognia, ale mieli sposób na gotowanie

Organiczne molekuły znalezione na terenie wąwozu sprzed 1,7 mln lat sugerują, że ówczesne tereny wschodniej Afryki zaczęły wysychać, zmieniając się z mokrych i zalesionych w suche, z ograniczoną roślinnością. Szczególnie interesujący okazał się fakt, że wspomniane lipidy pochodziły od bakterii Thermocrinis ruber, spotykanych obecnie m.in. w gorących źródłach. Oczywiście nie ma pewności, by nasi przodkowie celowo używali tego typu miejsc do obróbki termicznej żywności. Być może do gorących źródeł wpadały zwierzęta, a “lokalsi” wyciągali je i spożywali.

wulkan yellowstone, wulkanizm

W Yellowstone w dobę doszło do niemal 100 trzęsień ziemi. Czy zbliża się katastrofa?

W ciągu zaledwie 24 godzin na terenie parku narodowego Yellowstone doszło do 91 trzęsień ziemi.  Chociaż obszar ten charakteryzuje się wysoką aktywnością sejsmiczną, to i tak namierzone wstrząsy były zaskakująco silne i liczne. Naukowcy przekonują, że jak na razie nie natrafili na oznaki sugerujące, iż nadchodzi erupcja ze strony kaldery Yellowstone. To pocieszające, bowiem formacja ta jest na tyle potężna, że ewentualny wybuch mógłby mieć katastrofalne skutki nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata. Poprzednie trzy erupcje miały miejsce kolejno 640 tys., 1,3 mln i 2,1 mln lat temu. 

Rośnie aktywność Słońca. NASA potwierdziła rozpoczęcie nowego cyklu

Słońce weszło w nowy cykl, a jego aktywność zaczęła rosnąć w grudniu 2019 roku. Z przewidywań wynika, że nowy okres będzie stosunkowo spokojny, kontynuując długoterminowy trend związany ze zmniejszoną aktywnością naszej gwiazdy. Zdaniem badaczy Cykl Słoneczny numer 25 osiągnie swoje następne maksimum około lipca 2025 r., a w 2030 r. powróci do minimum. Najprawdopodobniej również będzie on spokojny, być może nawet bardziej niż poprzednie.

wiking

Wikingowie nie byli blondynami. Nie musieli nawet być Skandynawami

Archeolodzy prowadzili sześcioletnie badania, w czasie których korzystali m.in. z analiz DNA szkieletów należących do ponad 400 wikingów znalezionych na terenie dzisiejszej Skandynawii, Grenlandii i Wielkiej Brytanii. Dwa szkielety wykopane na Orkadach, u wybrzeży Szkocji, które posiadały DNA podobne do tego u współczesnych Irlandczyków i Szkotów, zostały pochowane w grobach w stylu wikingów. Może to oznaczać, że tego typu osoby były “mianowanymi” wikingami. Sam termin pochodzi od skandynawskiego słowa “vikingr”, oznaczającego “pirata”. Tego typu znaleziska w pewnym stopniu podważają tradycyjny wizerunek blondwłosych wikingów o nordyckich rysach twarzy.

Nieznane wcześniej masowe wymieranie. Czy to ono zapewniło dinozaurom potęgę?

Masowe wymieranie miało miejsce między 232 mln a 234 mln lat temu i najprawdopodobniej było następstwem silnych erupcji wulkanicznych na terenie dzisiejszej Kanady.  Prawdopodobnie to ono uczyniło dinozaury dominującymi organizmami na Ziemi przez ponad 200 milionów lat. Z pewnością ówczesne zmiany nie były jednak najgorsze. Tytuł ten należy bowiem do wymierania sprzed 250 mln lat, kiedy to z powierzchni Ziemi zniknęło 95% wszystkich gatunków.

Dział reklamy wchodzi na nowy poziom. ISS posłuży za plan filmowy

Jeszcze we wrześniu na ISS ma trafić dostawa butelek zawierających serum do pielęgnacji skóry od Estée Lauder. Astronauci NASA mają filmować przedmioty w środowisku mikrograwitacji, a firma następnie wykorzysta te materiały w kampaniach reklamowych lub innych akcjach promocyjnych. Co ciekawe, sami członkowie załogi nie pojawią się w reklamach kosmetyków. Polityka NASA zabrania bowiem astronautom występowania w kampaniach marketingowych. Jednocześnie agencja pokryje koszty misji. Zgodnie z umową podpisaną w ramach Space Commerce Matters Estée Lauder ma zwrócić jedynie około 128 000 dolarów. 

archeologia, syberia

Znaleziono szczątki niedźwiedzia sprzed tysięcy lat. Są naprawdę dobrze zachowane

Łowcy reniferów odkryli pozostałości Ursus spelaeus, które znajdowały się na terenie Wielkiej Wyspy Lachowskiej na Morzu Wschodniosyberyjskim. W przeciwieństwie do wielu obecnie żyjących niedźwiedzi, które są wszystkożerne, te jaskiniowe prawdopodobnie nie żywiły się mięsem. Jednocześnie miały one ok. 3,5 metra wzrostu i ważyły zazwyczaj 500 kilogramów, choć zdarzały się osobniki nawet 3-krotnie cięższe. Po zadomowieniu w Eurazji, co nastąpiło co najmniej 300 000 lat temu, niedźwiedzie jaskiniowe w tajemniczy sposób wymarły między 25 000 a 20 000 lat temu. Nie wiadomo, czy przyczyniły się do tego zmiany klimatu czy prowadzone przez ludzi polowania.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News