Reklama
aplikuj.pl

Liście wcześniej zmieniają kolor. Jaka w tym rola zmian klimatu?

klimat

Dni stają się krótsze, temperatury spadają, a drzewa zmieniają swoją barwę. Okazuje się, że zmiany klimatu mają znaczny i widoczny wpływ na to zjawisko.

W cieplejszych miesiącach drzewa pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i przechowują go, jednocześnie uwalniając tlen w formie produktu ubocznego. Tak pokrótce można opisać proces fotosyntezy. CO2 napędza zmiany klimatu, dlatego im więcej pobiorą go rośliny, tym lepiej dla naszej walki z globalnym ociepleniem.

Czytaj też: Ta niezwykła farba ułatwi funkcjonowanie w ocieplającym się klimacie
Czytaj też: Zasłonięcie Słońca pomoże w walce ze zmianami klimatu, ale to nie jest dobry pomysł
Czytaj też: Nie uwierzycie, jak azbest może pomóc w walce ze zmianami klimatu

Jednocześnie cieplejszy klimat warunkuje istnienie dłuższego okresu wegetacyjnego. Tym samym, przynajmniej w teorii, drzewa i inne rośliny powinny pobierać więcej dwutlenku węgla niż w poprzednich dekadach i wiekach. Deborah Zani i jej zespół postanowili oszacować stopień, w jakim jesienny okres zmian koloru liści był powiązany z warunkami panującymi wiosną i latem.

Rola zmian klimatu w zrzucaniu liści przez drzewa jest inna niż by się wydawało

Zakładając, że długość dnia i temperatura są kluczowe w zmianach kolorów drzew, globalne ocieplenie powinno opóźniać to zjawisko. Naukowcy wzięli pod uwagę gatunki takie jak kasztanowiec, brzoza oraz dąb i notowali, ile węgla każde drzewo wchłonęło w ciągu roku i jak wpływało to na opadanie liści.

Wykorzystując również długoterminowe zbiory danych, autorzy badania stwierdzili, że wraz ze wzrostem tempa fotosyntezy, liście zmieniały kolor i opadły wcześniej. Na każdy 10-procentowy wzrost aktywności fotosyntetycznej w wiosennym i letnim okresie wegetacyjnym drzewa zrzucały liście średnio osiem dni wcześniej.

Czytaj też: Jak zmiany klimatu zmienią Wasze miasto do 2100 roku? Pokaże to nowa aplikacja
Czytaj też: Przodkowie ludzi w niesłychany sposób przystosowali się do zmian klimatu
Czytaj też: Części tego kraju już wkrótce mogą stać się nie do zamieszkania. Wszystko przez zmiany klimatu

Wygląda na to, iż jest to powiązane z ograniczonymi możliwościami drzew w zakresie pochłaniania węgla. Kiedy ta granica zostanie osiągnięta, ich liście zaczynają zmieniać swoje barwy. Prognozy sugerują, że do 2100 r., gdy okres wegetacji drzew będzie dłuższy o 22-34 dni, liście będą z nich opadały od trzech do sześciu dni wcześniej niż obecnie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News