WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Części tego kraju już wkrótce mogą stać się nie do zamieszkania. Wszystko przez zmiany klimatu

Części tego kraju już wkrótce mogą stać się nie do zamieszkania. Wszystko przez zmiany klimatu

Międzynarodowy zespół badawczy wykorzystał nowatorskie podejście w modelowania klimatu, aby wygenerować prognozy dot. połowy XXI wieku na terenie Arabii Saudyjskiej. Chodziło o scenariusz, w którym poziom emisji jest wysoki.

Już od pewnego czasu mówi się, że rosnące temperatury i zwiększone parowanie jeszcze bardziej uszczuplą ograniczone zasoby wodne na obecnie pustynnych obszarach. Dostęp do wody jest niezbędny do utrzymania rolnictwa, przemysłu, czy też gospodarstw domowych. Nowe prognozy mają wysoką rozdzielczość i koncentrują się na miesiącach od sierpnia do listopada. To właśnie w tym okresie na terenie Arabii Saudyjskiej ma miejsce najwięcej ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Czytaj też: Ta niezwykła farba ułatwi funkcjonowanie w ocieplającym się klimacie
Czytaj też: Nie uwierzycie, jak azbest może pomóc w walce ze zmianami klimatu
Czytaj też: Dlaczego noce ocieplają się szybciej?

Biorąc pod uwagę przytoczone dane, naukowcy prognozują wzrosty temperatur na terenie tego kraju zachodzące do połowy stulecia. Co więcej, sugerują występowanie rosnącego wskaźnika upałów w sierpniu, którym będzie towarzyszyła wysoka wilgotność.

Zmiany klimatu mogą być szczególnie uciążliwe tam, gdzie już teraz jest źle

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Modele pozwalają przypuszczać, iż nastąpi wzrost intensywności i częstotliwości występowania sierpniowych opadów, szczególnie wzdłuż górskiego zachodniego wybrzeża tego kraju. Region ten może więc skorzystać na zmianach klimatu i zyskać szansę na uzupełnienie zasobów wodnych. Z drugiej strony, na znacznym odcinku pustyni rozciągającej się na południu Arabii Saudyjskiej prognozowane są jeszcze większe susze.

Czytaj też: Nasi przodkowie zniknęli przez zmiany klimatu. Historia zatoczy koło?
Czytaj też: Zasłonięcie Słońca pomoże w walce ze zmianami klimatu, ale to nie jest dobry pomysł
Czytaj też: Metan odpowiada za ocieplenie klimatu. Co o nim wiemy?