Indie posiadają pięć potencjalnych szczepionek na koronawirusa, a wszystkie są już testowane na ludziach. Badania w tej materii budzą jednak wiele kontrowersji.
Większość krajów nie wymaga od producentów szczepionek publicznego udostępniania wyników swoich badań, ale kilka firm wykonało ten krok samodzielnie. W efekcie już od kilku tygodni dostajemy informacje nt. skuteczności środków opracowanych przez firm Pfizer, Moderna czy AstraZeneca.
Czytaj też: Ekspert przekonuje, że szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna
Czytaj też: Norki zakażone koronawirusem wychodzą z grobów
Czytaj też: Czy czeka nas trzecia fala pandemii koronawirusa?
Jednak w Indiach żadna firma testująca szczepionkę na koronawirusa nie opublikowała protokołów dot. testów. Zgodnie z prawem, przedsiębiorstwa muszą udostępnić podstawowe dane dotyczące testów CTRI. Obserwatorzy zauważyli, że wpisy do rejestru są często niekompletne, a aktualizacje – rzadkie.
Indie tworzą szczepionkę na koronawirusa i co najmniej pięć środków jest już testowanych na ludziach
Warto podkreślić, że Bharat Biotech, jedna z firm testujących swoją szczepionkę, przyznała, że w pierwszej fazie badań odnotowano niepożądane efekty u jednego z ochotników. Dochodzenie w tej sprawie wykazało jednak, iż dotrzymano protokołów, a zdarzenie nie zostało powiązane ze szczepionką.
Czytaj też: Lampy UV niszczą nie tylko koronawirusa. Lekarze przed nimi ostrzegają
Czytaj też: Skuteczność tej szczepionki na koronawirusa jest zmienna. Od czego zależy?
Czytaj też: Dlaczego koronawirus jest szczególnie groźny przy cukrzycy i chorobach serca?
W przeciwieństwie do amerykańskich i europejskich służb, które wydają zezwolenia na użycie szczepionki w nagłych wypadkach, indyjski władze nie wyjaśniły, kiedy taki proceder może mieć miejsce. Jest to szczególnie interesujące w kontekście działań Serum Institute, która zamierza się ubiegać o zgodę na wykorzystanie szczepionki w pewnych przypadkach.
Kwestia bezpieczeństwa szczepionki jest niezwykle ważna – nie tylko ze względu na fakt, że Indie będą musiały zapewnić szczepionki dla ponad miliarda swoich obywateli. Kraj ten będzie również odpowiadał za produkcję środków przeznaczonych dla obywateli całego świata.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News