Reklama
aplikuj.pl

Księżyce Urana mogą posiadać oceany. Naukowcy wiedzą, jak je znaleźć

kosmos

Naukowcy pod kierownictwem Benjamina Weissa opracowali metodę, która może w przyszłości umożliwić potwierdzenie istnienia oceanów podpowierzchniowych na księżycach Urana.

Odkrycie podpowierzchniowych oceanów na terenie Europy i Enceladusa spowodowało, iż poszukiwacze życia pozaziemskiego zaczęli rozważać tego typu obiekty za stanowiące potencjalne środowiska żywych organizmów.

Czytaj też: Planeta została wyrzucona z Układu Słonecznego. Krążyła między Saturnem i Uranem
Czytaj też: Z czego wynikają różnice między Uranem i Neptunem?
Czytaj też: Naukowcy sprawdzili tajemniczą wodę z Urana i Neptuna. Czego się dowiedzieli?

Uran ma łącznie 27 księżyców, a pięć z nich jest szczególnie dużych. Noszą one nazwy: Tytania, Oberon, Umbriel, Ariel i Miranda. Przelot sondy Voyager 2 w pobliżu tej planety dostarczył zdjęć, który zasugerowały, że pięć wspomnianych księżyców może być pokrytych lodem. Zauważono także oznaki potencjalnego kriowulkanizmu.

Księżyce Urana są liczne, a pięć z nich budzi szczególne zainteresowanie badaczy

Do zajścia tego zjawiska może prowadzić obecność podpowierzchniowego oceanu podobnego do tego, jaki najprawdopodobniej znajduje się na Enceladusie.

Czytaj też: Termowizja pokazuje więcej szczegółów dotyczących pierścieni Urana
Czytaj też: Dlaczego Uran jest taki dziwny?
Czytaj też: W Urana uderzył obiekt dwukrotnie większy od Ziemi

Naukowcy wykorzystali modele pola magnetycznego Urana do obliczenia możliwych pól magnetycznych pięciu wymienionych księżyców. Ich analizy wykazały, że na każdym z nich może znajdować się zbiornik ukryty pod grubą warstwą lodu.