Muchy posiadają wiele cech, które zapewniają im zwiększoną szybkość, zwrotność i percepcję. Nowe badania sugerują, że odpowiednio ukształtowane skrzydła odgrywają ważną rolę w błyskawicznej ucieczce przed drapieżnikiem… bądź gazetą.
Mucha domowa, zwana również Musca domestica, należy do rzędu Diptera, którego przedstawiciele cechują się posiadaniem tzw. przezmianek. Muchówki posiadają te skrzydła w okolicy zatułowia, a same przezmianki informują te owady o umiejscowieniu ich ciał oraz ułatwiają stabilizację w locie.
Czytaj też: Emocje zwierząt są zaskakująco podobne do ludzkich
Czytaj też: Kiedy na Ziemi pojawiły się zwierzęta?
Muchy domowe, które należą do rzędu Calyptratae, wprawiały swoje przezmianki w wibracje nawet podczas chodzenia, a nie latania. Naukowcy postanowili zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, a wnioski, do których doszli, opisali na łamach Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.
Muchy domowe zawdzięczają swoją posiadają charakterystyczne przezmianki
Wykorzystując szybkie kamery do rejestrowania zachowania much w czasie startu, badacze nagrywali materiał filmowy z prędkością do 3000 klatek na sekundę. Stwierdzili, że przedstawiciele Calyptratae szykują się do startu około 5-krotnie szybciej niż inne muchy. Zajmowało im to zaledwie 7 milisekund i wymagało pojedynczego machnięcia skrzydłami.
Czytaj też: Petoi Bittle, czyli robotyczne zwierzątko domowej roboty
Czytaj też: Dlaczego sen u zwierząt ma różną długość?
Czytaj też: Naukowcy sklonowali wymierające zwierzę na podstawie DNA sprzed wielu lat
Dla porównania, inne muchy potrzebowały do wykonania tego samego zadania średnio 39 milisekund i czterech machnięć skrzydłami. Po usunięciu przezmianek, muchy domowe zrównały się z pozostałymi zwierzętami, które nie odczuły skutków tego samego zabiegu. Jeśli więc chcecie wydajniej polować na muchy, to musicie zadbać, aby nie posiadały one przezmianek.