Reklama
aplikuj.pl

Struktura zbudowana przez kosmitów? Pojawiły się nowe informacje o słynnej gwieździe

astronomia

KIC 8462852, zwana również gwiazdą Boyajian lub Tabby, ulega tajemniczemu ściemnianiu, co miałoby być wywołane obecnością wokół niej megastruktury zbudowanej przez obcych.

Z nowych badań, które zostały opublikowane na łamach The Astrophysical Journal, wynika, że obiekt ten może posiadać kosmicznego towarzysza, tworzącego wspólnie układ podwójny. Jeśli faktycznie tak jest, to kilkuletnia zagadka mogłaby zostać wreszcie rozwiązana.

Czytaj też: Poszukiwanie życia pozaziemskiego wymaga poważnych zmian
Czytaj też: Jowisz ma wielkość podobną do niektórych gwiazd – dlaczego nie jest jedną z nich?
Czytaj też: Uran może stwarzać warunki dla życia pozaziemskiego. Te obiekty interesują naukowców

KIC 8462852 została odkryta w 2015 roku przez astronom Tabethę Boyajian i w zasadzie już od tamtej pory wzbudzała ogromne zainteresowanie. Oddalona o 1470 lat świetlnych wyróżnia się nieregularnymi spadkami jasności, które momentami wynoszą nawet 22%.

Taka wartość jest zbyt wysoka, aby mogła za nią odpowiadać planeta, ponieważ takowa powinna wywoływać regularny (co ważne) spadek jasności, wynoszący nie więcej niż 1%. Jak do tej pory najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem zagadki była obecność pyłu i skał pochodzących np. z rozbitych komet bądź planetozymali.

Przez długi czas sądzono, że za ściemnianie Tabby odpowiada struktura zbudowana przez kosmitów

W 2016 roku pojawiły się pierwsze sugestie co do występowania drugiej gwiazdy, tworzącej wraz z KIC 8462852 układ podwójny. Teraz, dzięki danym zebranym przez obserwatorium Kecka i teleskop Gaia, udało się zidentyfikować sprawcę całego zamieszania. Jest nim KIC 8462852B, mająca masę wynoszącą 0,44 masy Słońca i wielkość rzędu 0,45 naszej gwiazdy.

Czytaj też: Strumień gwiazd powstał w jednym momencie. Teraz poruszają się w jednej linii
Czytaj też: Życie pozaziemskie a obecność metanu. Jaka jest zależność?
Czytaj też: Superziemia odkryta przez astronomów krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd

Dystans pomiędzy dwoma obiektami wynosi 880 jednostek astronomicznych, dlatego astronomowie podejrzewają, że mniejsza z gwiazd nie ma bezpośredniego wpływu na jasność Tabby. Może jednak wywoływać oddziaływanie grawitacyjne na wspomniany pył i skały, odpowiadając za ich nieregularne poruszanie wokół KIC 8462852A.