Naukowcy sądzą, że na powierzchni Marsa mogło dojść do 20 zlodowaceń na przestrzeni ostatnich 300 do 800 milionów lat. Lodowce, które wtedy powstały, mogą stanowić swego rodzaju wehikuły czasu dla ziemskich odkrywców.
Artykuł poświęcony Czerwonej Planecie, dostępny na łamach Proceedings of the National Academies of Sciences, opierają się na zdjęciach wykonanych przez sondę kosmiczną Mars Reconnaissance Orbiter. Naukowcy odpowiedzialni za analizę tych fotografii skupili się na rozmieszczeniu skał, które przemieszczają się wraz z poruszającymi się lodowcami.
Czytaj też: Ludzie mogliby zamieszkać w pobliżu tej planety. Wcale nie chodzi o Marsa
Czytaj też: Ślady z epoki lodowcowej – co wiemy dzięki nim o podróży matki i dziecka?
Czytaj też: Lot na Marsa wymaga paliwa. A co z powrotem na Ziemię?
Gdyby marsjańskie lodowce uformowały się podczas jednego zlodowacenia, to największe skały powinny znajdować się w pobliżu korytarza, którym poruszał się lodowiec. Te mniejsze znajdowałyby się dalej, co wynika z faktu, że z czasem skały znajdujące się na powierzchni zostały wystawione na erozję i wietrzenie.
Lodowce na Marsie prawdopodobnie powstawały wielokrotnie na przestrzeni milionów lat
W ramach nowych badań ich autorzy zidentyfikowali ok. 60 tysięcy głazów związanych z lodowcami. Przeprowadzone analizy nie wykazały, by doszło do podziału na mniejsze i większe fragmenty, tak jak przewidywano. Wręcz przeciwnie: skały znalezione w „korytarzach” miały bardzo zróżnicowane rozmiary.
Czytaj też: Islandię nawiedzały powodzie z lodowcowych jezior. Teraz wyjaśniono ich pochodzenie
Czytaj też: Mars kołysze się w zadziwiający sposób. Nie wiadomo, jak się to dzieje
Czytaj też: Największa góra lodowa może uderzyć w wyspę pełną zwierząt
W ten sposób naukowcy doszli do wniosku, że w ciągu ostatnich 300-800 milionów lat na Czerwonej Planecie mogło mieć miejsce co najmniej 6 epok lodowcowych. Mówi się nawet o 20 takich wydarzeniach. Każde z nich najprawdopodobniej wiązało się ze zmianami nachylenia osi Marsa, dlatego zdobycie informacji nt. zlodowaceń może nam powiedzieć zaskakująco dużo o przeszłości tej planety.