Reklama
aplikuj.pl

Mumia ze złotym językiem. Nietypowe znalezisko sprzed 2 tysięcy lat

archeologia

Archeolodzy prowadzący prace na terenie Taposiris Magna znaleźli mumię sprzed 2000 lat. W jej jamie ustnej znajdował się… złoty język.

Jedna z teorii zakłada, że osoby odpowiedzialne za pochówek chciały zapewnić zmarłemu możliwość komunikacji w życiu pozagrobowym. Być może zmumifikowana osoba cierpiała za życia na wadę wymowy, choć nie wiadomo, dlaczego język umieszczony w jej ciele został wykonany ze złota.

Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: W Egipcie odkryto 59 trumien. Pochodzą sprzed tysięcy lat
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię

Zespół archeologów zarządzany przez Kathleen Martinez odkryli mumię w jednym z 16 grobowców w obrębie Taposiris Magna. Na terenie tego starożytnego portu znajdowały się m.in. świątynie poświęcone Ozyrysowi i Izydzie. Wcześniej naukowcy znaleźli tam zestaw monet z wizerunkiem Kleopatry VII.

Mumia ze złotym językiem być może otrzymała go, aby komunikować się w życiu pozagrobowym

Pozostałych 15 mumii również pochodzi sprzed ok. 2000 lat i zawiera niezwykłe artefakty. W przypadku jednego z pochówków kobieta miała nałożoną maskę pośmiertną, która zakrywa większą część jej ciała. Owa maska zawiera namalowany uśmiech. Inna mumia posiada z kolei złote elementy przypominające Ozyrysa.

Czytaj też: Egipskie trumny są zabezpieczone. Kto je otworzy, zostanie ukarany przez bogów
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Czytaj też: Egipskie mumie poddano tomografii komputerowej. Co wykazał skany?

I choć archeolodzy nie są pewni, kiedy dokładnie miał miejsce pochówek, to sądzą, że zmarli żyli w okresie, kiedy Egipt był rządzony albo przez Ptolemeuszy (304 p.n.e. do 30 p.n.e.) albo przez Imperium Rzymskie, które przejęło władzę nad tym krajem po śmierci Kleopatry VII w 30 p.n.e.