Reklama
aplikuj.pl

Egipskie mumie poddano tomografii komputerowej. Co wykazał skany?

archeologia

Dwie mumie odkryte w skalnym grobowcu na terenie Egiptu ponad 400 lat temu zostały teraz poddane tomografii komputerowej. W efekcie naukowcy byli w stanie stwierdzić, co znajduje się w ich wnętrzach.

W odróżnieniu od innych mumii, które zostały pochowane w trumnach, te zostały umieszczone na drewnianych deskach, owinięte w tkaninę i całun oraz ozdobione gipsem i złotem. Badaniami objęto również trzecie ze szczątków. Wykazała one, że co najmniej jedna z tych trzech mumii została zakopana wraz z narządami. Co więcej, dwie kobiety pochowano wraz z naszyjnikami.

Czytaj też: W Egipcie odkryto 59 trumien. Pochodzą sprzed tysięcy lat
Czytaj też: Egipskie sarkofagi były zamknięte przez 2500 lat. Co znajduje się wewnątrz nich?
Czytaj też: Musk stwierdził, że kosmici wybudowali piramidy. Egipski rząd zareagował na jego wpis

Tomografia wykazała również, że po śmierci tych osób – mężczyzny, kobiety i nastolatki żyjących w okresie późnorzymskim (od 30 r. p.n.e. do 395 r.) – ich mumie zostały wyposażone w artefakty pomagające w życiu pozagrobowym. Wśród tych znajdowały się również monety, które prawdopodobnie miały służyć za formę zapłaty Charonowi, rzymskiemu i greckiemu bóstwu, które rzekomo przeprowadzało dusze przez rzekę Styks.

Egipskie mumie sprzed ok. 2 tysięcy lat skrywają wiele tajemnic – pomaga tomografia komputerowa

Mężczyzna zmarł między 25. a 30. rokiem życia. Miał 164 cm wzrostu, dwa niewyrwane zęby i kilka ubytków. Niektóre z jego kości były złamane i roztrzaskane, prawdopodobnie dlatego, że ktoś naruszył szczątki krótko po odkryciu mumii. Co ciekawe, jego mózg – podobnie jak starszej kobiety – zostały usunięty. Organ ten zachował się jednak u nastolatki.

Czytaj też: Chcielibyście zwiedzić egipski grobowiec? Nic prostszego!
Czytaj też: Egipt został podbity, ale czy na pewno militarnie?
Czytaj też: Nadejście wiosny zdradziło pewien sekret dotyczący egipskiego sfinksa

Ta zmarła między 17. a 19. rokiem życia i miała około 156 cm wzrostu. W jej kręgosłupie wykryto łagodną formę guza. Starsza kobieta, która zmarła między 30. a 40. rokiem życia, miała około 151 cm wzrostu. Dokuczało jej zaawansowane zapalenie stawów w lewym kolanie. Obie zostały wyposażone w zdobione naszyjniki, co sugeruje, że były przedstawicielkami wyżyn społecznych.