WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Egipskie trumny są zabezpieczone. Kto je otworzy, zostanie ukarany przez bogów

Egipskie trumny są zabezpieczone. Kto je otworzy, zostanie ukarany przez bogów

Na terenie Egiptu od września odkryto ok. 160 trumien. Zmarli zostali umieszczeni w drewnianych skrzyniach ozdobionych hieroglifami i zabezpieczonych odpowiednimi zaklęciami.

Salima Ikram, egiptolog z American University w Kairze, stwierdziła, że ostrzeżenia wypisane w grobowcach miały służyć odstraszaniu intruzów, którzy chcieliby naruszyć miejsca spoczynku zmarłych. Ustalenia w tej sprawie, opisane na łamach Business Insider, sugerują, iż potencjalni włamywacze mogliby zostać ukarani przez bogów. Karą miałoby być skręcenie karku.

Czytaj też: Egipskie mumie poddano tomografii komputerowej. Co wykazał skany?
Czytaj też: W Egipcie odkryto 59 trumien. Pochodzą sprzed tysięcy lat
Czytaj też: Musk stwierdził, że kosmici wybudowali piramidy. Egipski rząd zareagował na jego wpis

Klątwa Sakkary, zacytowana przez Ikram, została znaleziona w grobowcu wezyra Ankhmahora, współpracownika faraona, który żył ponad 4000 lat temu. Przypadałoby to na okres funkcjonowania szóstej dynastii. Mężczyzna został pochowany w mastabie, czyli naziemnego grobowca w kształcie ściętego ostrosłupa postanowionego na prostokątnym planie.

Egipskie trumny zostały pokryte różnorakimi zaklęciami chroniącymi przed intruzami

Klątwa miała chronić Ankhmahora. Jej treść ostrzega również przed znajomością tajnych zaklęć i magii przez zmarłego, co miałoby zostać przez niego wykorzystane względem zakłócających jego spokój. Podobne zapiski pojawiły się w kilku innych grobowcach na terenie Egiptu. Większość z nich pochodzi z okresu Starego Królestwa, między 2575 a 2150 rokiem p.n.e.

Czytaj też: Egipt został podbity, ale czy na pewno militarnie?
Czytaj też: Nadejście wiosny zdradziło pewien sekret dotyczący egipskiego sfinksa
Czytaj też: Chcielibyście zwiedzić egipski grobowiec? Nic prostszego!

Czy takie trumny, z naukowego punktu widzenia, stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia? Zdaniem Ikram nie ma większego ryzyka skażenia przez zapieczętowane w środku mikroorganizmy bądź grzyby. Tego typu teorie powstały po tym, jak Howard Carter w 1922 r. odkrył grobowiec króla Tutanchamon. Jeden ze współpracowników archeologa umarł 6 tygodni później na tajemniczą chorobę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News