Reklama
aplikuj.pl

Egipskie trumny są zabezpieczone. Kto je otworzy, zostanie ukarany przez bogów

archeologia

Na terenie Egiptu od września odkryto ok. 160 trumien. Zmarli zostali umieszczeni w drewnianych skrzyniach ozdobionych hieroglifami i zabezpieczonych odpowiednimi zaklęciami.

Salima Ikram, egiptolog z American University w Kairze, stwierdziła, że ostrzeżenia wypisane w grobowcach miały służyć odstraszaniu intruzów, którzy chcieliby naruszyć miejsca spoczynku zmarłych. Ustalenia w tej sprawie, opisane na łamach Business Insider, sugerują, iż potencjalni włamywacze mogliby zostać ukarani przez bogów. Karą miałoby być skręcenie karku.

Czytaj też: Egipskie mumie poddano tomografii komputerowej. Co wykazał skany?
Czytaj też: W Egipcie odkryto 59 trumien. Pochodzą sprzed tysięcy lat
Czytaj też: Musk stwierdził, że kosmici wybudowali piramidy. Egipski rząd zareagował na jego wpis

Klątwa Sakkary, zacytowana przez Ikram, została znaleziona w grobowcu wezyra Ankhmahora, współpracownika faraona, który żył ponad 4000 lat temu. Przypadałoby to na okres funkcjonowania szóstej dynastii. Mężczyzna został pochowany w mastabie, czyli naziemnego grobowca w kształcie ściętego ostrosłupa postanowionego na prostokątnym planie.

Egipskie trumny zostały pokryte różnorakimi zaklęciami chroniącymi przed intruzami

Klątwa miała chronić Ankhmahora. Jej treść ostrzega również przed znajomością tajnych zaklęć i magii przez zmarłego, co miałoby zostać przez niego wykorzystane względem zakłócających jego spokój. Podobne zapiski pojawiły się w kilku innych grobowcach na terenie Egiptu. Większość z nich pochodzi z okresu Starego Królestwa, między 2575 a 2150 rokiem p.n.e.

Czytaj też: Egipt został podbity, ale czy na pewno militarnie?
Czytaj też: Nadejście wiosny zdradziło pewien sekret dotyczący egipskiego sfinksa
Czytaj też: Chcielibyście zwiedzić egipski grobowiec? Nic prostszego!

Czy takie trumny, z naukowego punktu widzenia, stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia? Zdaniem Ikram nie ma większego ryzyka skażenia przez zapieczętowane w środku mikroorganizmy bądź grzyby. Tego typu teorie powstały po tym, jak Howard Carter w 1922 r. odkrył grobowiec króla Tutanchamon. Jeden ze współpracowników archeologa umarł 6 tygodni później na tajemniczą chorobę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News