Reklama
aplikuj.pl

Deszcz na zawołanie? Naukowcy mają na to sposób

chmury, klimat, zmiany klimatu

Zdaniem chińskich naukowców fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości skierowane w stronę chmur mogą doprowadzić do zwiększenia ilości opadów, co umożliwia walkę z niedoborami wody.

Badacze z Tsinghua University wystrzelili w kierunku chmur dźwięki o częstotliwości około 50 herców, które przy 160 decybelach są niemal niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Jest to jednak wystarczające do wywołania niewielkich drgań, co z kolei przekłada się na łączenie cząsteczek wody w większe krople, które z czasem opadają w postaci deszczu.

Czytaj też: Deszcz padał przez milion lat. Masowe wymieranie dotknęło 1/3 morskich gatunków
Czytaj też: 2020 rok był rekordowo… fatalny. Wszystko przez zmiany klimatu
Czytaj też: Deszcz może przenosić góry. I to dosłownie

Eksperyment, w czasie którego wykorzystano urządzenia pracujące z głośnością porównywalną do osiągów silnika odrzutowego, miał miejsce na terenie Płaskowyżu Tybetańskiego. Zakończony w 2020 roku, dał obiecujące rezultaty, ponieważ odnotowano 17-procentowy wzrost opadów.

Deszcz był o 17% bardziej intensywny, kiedy uruchomiono urządzenie

Wang Guangqian, główny autor badania, stwierdził, że jego celem było znalezienie sposobu na wyrównanie ilości opadów na terenie Chin. Statystyki pokazują bowiem, iż w zachodnich regionach tego państwa opady są nawet o 20 procent niższe niż wynosi średnia krajowa.

Czytaj też: Pogoda sprzed 12 tysięcy lat zawiera zaskakująco dużo wskazówek dot. zmian klimatu
Czytaj też: Rząd rozpoczyna walkę z betonem. Szykujcie się na podatek od deszczu
Czytaj też: Samoloty neutralne klimatycznie? Z tym rozwiązaniem będzie to możliwe

Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych tego typy technik, używanie dźwięku do wywoływania deszczu nie prowadzi do emisji zanieczyszczeń. Wątpliwości może jednak budzić potencjalny wpływ tych niskich częstotliwości na organizmy zwierząt i roślin. Kolejne wersje urządzenia powinny być tańsze i bardziej precyzyjne, co mogłoby zwiększyć wydajność.