Reklama
aplikuj.pl

Deszcz może przenosić góry. I to dosłownie

Wpływ opadów deszczu na ewolucję górskich krajobrazów jest obiektem dyskusji wśród geologów, a nowe badania, opisane na łamach Science Advances, ukazują jego dokładny wpływ na powstawanie szczytów i dolin.

Główny autor, dr Byron Adams, powiedział, że odkrycie jest przełomowe, ponieważ wspiera przekonanie, że procesy atmosferyczne i geologiczne są ze sobą ściśle powiązane. Badania zostały przeprowadzone w środkowych i wschodnich Himalajach, ponieważ region ten jest jednym z najważniejszych w kontekście obserwowania erozji.

Czytaj też: Dlaczego po deszczu pojawia się charakterystyczny zapach?

Czytaj też: Na terenie kanadyjskiego lasu deszczowego odnaleziono setki nowych gatunków roślin

Czytaj też: Rząd rozpoczyna walkę z betonem. Szykujcie się na podatek od deszczu

Dr Adams, wraz ze współpracownikami, wykorzystał iście kosmiczne zegary do pomiaru prędkości, z jaką rzeki wpływają na skały znajdujące się pod nimi. Posiadając wskaźniki erozji dotyczące całego pasma górskiego, naukowcy mogą je porównać z różnicami w opadach i stromości rzek. Jest to niezwykle trudne, nawet z wykorzystaniem modeli numerycznych. Tylko jeden okazał się sprostać zadaniu.

Opady deszczu wpływają na erozję gleby i ewolucję gór

W przypadku Himalajów występuje ryzyko, że wysokie tempo erozji może znacząco zwiększyć sedymentację za tamami, stwarzając zagrożenie dla inwestycji hydroenergetycznych. Wyniki badań sugerują również, że większe opady deszczu mogą niszczyć wzgórza, zwiększając ryzyko spływu skał lub obsunięć. Ilość tych materiałów być wystarczająco duża, by zablokowały koryto rzeki, tworząc zagrożenie powodziowe.

Czytaj też: Tegoroczne pożary w Arktyce mogą mieć fatalne konsekwencje

Czytaj też: Poziom mórz i oceanów rośnie. Sprawdza się najgorszy scenariusz