Reklama
aplikuj.pl

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach nie wygląda najlepiej

sprzedaż danych, naruszenie prywatności, cyberbezpieczeństwo, atak hakerów, dane od hakerów

Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj temat numer jeden. Szczególnie po ataku na CD Projekt RED. Tymczasem polskie firmy nie radzą sobie z tym tematem najlepiej.

Incydenty są, ale dbanie o cyberbezpieczeństwo wychodzi średnio

Z raportu VECTO – Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2021 wynika, że już prawie 65% polskich firm spotkało się z cyberincydentem. Zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, jak i systemów IT. Od 2019 roku oznacza to wzrost o 19%.

Pomimo tego pracownicy firm wiedzą, że z zabezpieczeniami nie jest najlepiej. Co wynika z rosnącej świadomości zagrożeń. W poprzednich edycjach raportu 44% badanych wskazywało, że ich firma jest odpowiednio zabezpieczona. W najnowszej odsłonie odsetek spadł do 23,75%. Wprost o źle zabezpieczonej sieci mówi 32,5% osób, a odpowiedź trudno powiedzieć udzieliło 35,42% badanych

Czytaj też: Magazyn komputerowy ostrzega przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Słusznie?

Specjalista od cyberbezpieczeństwa to nadal nie jest stałe wyposażenie firmy. W 2019 roku z usług specjalisty nie korzystało 46% firm, a w 2020 roku ten odsetek wzrósł do prawie 52%. Co jest słabym i niepokojącym wynikiem. 48,33% badanych firm deklaruje korzystanie z usług specjalistów, ale tylko 26,25% zatrudnia taką osobę na stałe w firmie.

Czytaj też: Jaki procesor kupić? – Top 10

Hakerzy! To wszystko hakerzy!

cyberbezpieczeństwo

Kogo obwiniają pracownicy firm o cyberindycenty? Oczywiście zorganizowane grupy hakerów i taką odpowiedź wskazuje 62% badanych. Tylko 24,58% jako zagrożenie wskazuje pracowników, a 11,25% nieuczciwą konkurencję.

Czytaj też: Eko GB Orange. Wymień gigabajty na drzewa

W dbaniu o cyberbezpieczeństwo nie pomaga praca zdalna. 91,67% badanych wskazuje, że ma dostęp do firmowej infrastruktury IT. Tylko 12% firm, w których obowiązuje home office wprowadziło dodatkowe zabezpieczenia związane z pracą zdalną. Co ciekawe 82% firm uważa, że praca zdalna zwiększa ryzyko wystąpienie cyberzagrożeń.

Mądry Polak po szkodzie pasuje tutaj wprost idealnie.