Powierzchnia Marsa jest pokryta cząsteczkami tlenku żelaza. Związek ten jest tym samym, który nadaje rdzy jej czerwony kolor. Ale czy to jedyna przyczyna, dzięki której mówimy o Czerwonej Planecie?
Mars posiada duże ilości tlenku żelaza, ponieważ jest mniejszy od Ziemi i ma słabszą grawitację. Kiedy zachodziło formowanie planet tworzących Układ Słoneczny, na ich powierzchniach znajdowały się oceany złożone ze stopionych skał i metali, w tym tlenku żelaza.
Czytaj też: Życie na Marsie nadal istnieje? Ekspert wie, gdzie może się znajdować
Mająca większe rozmiary i silniejszą grawitację Ziemia w inny sposób niż Mars „poradziła” sobie z tym związkiem. Stopione skały zostały bowiem poddane działaniu wyższego ciśnienia i temperatur. W efekcie tlenek żelaza zmienił się w ciecz, co doprowadziło do jego opadnięcia do jądra naszej planety. Na Marsie z kolei związek pozostał wyżej, w obrębie powierzchni.
Mars jest określany mianem Czerwonej Planety m.in. ze względu na obecność tlenku żelaza
Drugą przyczyną charakterystycznej barwy Marsa jest jego atmosfera. Została ona poddana badaniom prowadzonym przez łazik Curiosity, który wylądował na Czerwonej Planecie w 2012 roku. Wiadomo, iż atmosfera Marsa składa się w 95% z dwutlenku węgla, 2,6% azotu, 1,9% argonu, 0,16% tlenu i 0,06% tlenku węgla.
Czytaj też: Łazik Curiosity wykonał panoramę Marsa w rekordowo wysokiej rozdzielczości
Za „czerwonością” Marsa stoi także sposób obijania światła od jego powierzchni. Kluczowe jest w tym przypadku tzw. rozpraszanie Rayleigha, związane z rozpraszaniem fal elektromagnetycznych. O ile na czwartej planecie od Słońca przyczynia się to do zabarwienia tamtejszego nieba na czerwono, tak na Ziemi to samo zjawisko odpowiada za niebieską barwą.