Reklama
aplikuj.pl

Życie na Marsie nadal istnieje? Ekspert wie, gdzie może się znajdować

lazik

Prof. Nathalie Cabrol, związana z Carl Sagan Centre for Research, sądzi, że życie na Marsie może nadal występować w formie tzw. biosfery.

W ramach swojego artykułu, który jest dostępny w Nature Astronomy, prof. Cabrol przekonuje, że mikroby mogły przemieścić się pod powierzchnię Czerwonej Planety w ciągu ostatnich czterech miliardów lat.

Czytaj też: Perseverance uchwycił swój pierwszy wir pyłowy. Zobaczcie materiał z Marsa

Naukowiec wzięła pod uwagę warunki panujące np. na Antarktydzie, która może z powodzeniem naśladować marsjańskie środowisko. W ten sposób doszła do wniosku, iż nawet pozornie puste ekosystemy mogą być wypełnione milionami prostych form życia. Czynniki takie jak grubość atmosfery, ilość docierającego do powierzchni promieniowania, temperatura bądź zasolenie mają wpływ na to, jak i gdzie funkcjonuje takie życie.

Życie na Marsie mogłoby się znajdować głęboko pod powierzchnią w formie biosfery

Warto mieć na uwadze, że w przeszłości Mars posiadał oceany, jeziora i rzeki. Pojawiły się nawet teorie, jakoby woda pokrywająca dawniej powierzchnię Czerwonej Planety „ukryła” się w tworzących ją skałach. Poszukiwaniem hipotetycznych form życia ma się zająć łazik Perseverance. W kolejnych tygodniach powinien on rozpocząć zbieranie próbek.