Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [2.05.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [13.09.2020]

W tym tygodniu mieliśmy całą masę świetnych i ciekawych informacji z wojskowego poletka, wśród których zwłaszcza ta piątka zasłużyła sobie na wspomnienie.

Oto wszystkie pojazdy bojowe, które mogą zastąpić M2 Bradley Armii USA

W kolejnej od ponad 20 lat próbie zastąpienia pojazdów M2 Bradley Armia USA postanowiła jasno postawić sprawę tego, czego wymaga od nowoczesnego Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV). To poskutkowało, bo do programu zgłosiło się kilku chętnych na intratny kontrakt.

  • Raytheon/Rheinmetall KF41 Lynx
  • Koreański Redback Hanwha Defense/Oshkosh
  • Tajemniczy pojazd BAE OMFV
  • GDLS od General Dynamics

Listę znanych nam zainteresowanych firm oraz ich dzieł widzicie powyżej, a więcej o nich dowiecie się po kliknięciu nagłówka powyżej.

System broni Leonidas, niczym mikrofalówka przeciw wrogim dronom

Startup Epirus dołożył kolejną cegiełkę do walki z dronami za sprawą systemu broni Leonidas, który zawdzięcza nazwę królowi Sparty. Temu samemu, który bronił Termopil przed Persami ze swoimi legendarnymi 300 spartanami, choć w rzeczywistości było ich tam znacznie więcej.

Cały system broni Leonidas sprowadza się do małej przyczepki, na której można rozłożyć specjalny „prostopadłościan” na siłownikach. W nim kryje się cały kawał technologii, który wykorzystuje mikrofale o wysokiej mocy do dezaktywowania elektroniki dronów, wysyłając w ich stronę zakłócające sygnały tysiące razy na sekundę.

Nowe kombinezony ochronne DARPA mają współpracować z ciałem żołnierzy

Rozpoczął się właśnie program PPB, czyli Personalized Protective Biosystem, który ma za zadanie najpierw opracowanie, a następnie produkowanie zupełnie nowych kombinezonów ochronnych PPE (Personal Protective Equipment) dla Armii USA. Zajmie się tym kilka firm, bo FLIR Systems, Leidos i Charles River.

Nowe kombinezony ochronne DARPA

Finalnie ich dzieło ma być lepsze na każdym froncie względem obecnie stosowanych kombinezonów. Te nowe mają być bowiem wykonane z nowych materiałów, wygodniejsze i oczywiście bardziej skuteczne w chronieniu użytkownika, współpracując nawet z jego naturalnymi bakteriami ochronnymi.

Technologie myśliwców szóstej generacji. Co je wyróżni?

Długo czekamy na myśliwce szóstej generacji, ale wreszcie coś zaczęło się w tym temacie dziać, co skłoniło wielu do zabawy w spekulacje i łączenie faktów, aby odpowiedzieć na pytanie, jakie technologie znajdziemy na ich pokładzie. Po pierwsze, będą one posiadały jeden kawał cyfrowego, zaawansowanego technologicznie sprzętu, który będzie tak wydajny, że wyposażone w nie myśliwce będzie się określać latającymi centrami danych.

Technologie myśliwców szóstej generacji. Co je wyróżni?

Dodatkowo wspomagać je będą najpewniej bezzałogowe drony, przypominające po prostu napędzane sztuczną inteligencją myśliwce pokroju Royal Wingman. Te będą aktywnie chronić swojego załogowego myśliwca i w razie polecenia ruszać na bardzo ryzykowne misje. Z inteligentnych funkcji wyróżni je też algorytm pozwalający na lądowanie automatyczne w każdych warunkach pogodowych oraz szeroka modułowość pod kątem czujników. Całość dopełni cyfrowe podejście do projektowania, które pozwoli na określenie kosztów produkcji z góry.

Nie jeden, nie dwa, a aż trzy nowe okręty wojenne Chin

Podczas niedawnej ceremonii w Chinach Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zyskała w swojej flocie trzy zupełnie nowe okręty wojenne, poszerzając ponownie już i tak przytłaczającą liczbę okrętów.

Mowa o oddaniu do użytku Dalian, czyli pierwszego z przynajmniej trzech desantowych okrętów Type 075, Hainana, będącego pierwszym z sześciu niszczycieli Type 055 i wreszcie Changzheng 18, czyli nowy okręt podwodny z pociskami balistycznymi Klasy Jin.