Reklama
aplikuj.pl

Nie jeden, nie dwa, a aż trzy nowe okręty wojenne Chin

trzy nowe okręty wojenne Chin

Różnice między marynarką wojenną Chin i USA są ogromne już w kwestii samego podejścia, co potwierdzają aż trzy nowe okręty wojenne Chin, które niedawno trafiły na służbę w ciągu jednego dnia.

Marynarka wojenna Chin idzie w liczebność

Obecna flota sił bojowych Marynarki USA składa się z 293 okrętów w tym lotniskowców, krążowników, niszczycieli, okrętów desantowych i okrętów podwodnych. Tymczasem chińska marynarka wojenna może się poszczycić już ponad 350 okrętami bojowymi.

Czytaj też: Nowe kombinezony ochronne DARPA mają współpracować z ciałem żołnierzy

Chociaż różnica sięga ponad 50 okrętów na rzecz chińskiej floty, to ta jest nadal mniejsza niż flota Stanów Zjednoczonych pod względem ogólnego tonażu. Całkowita waga wszystkich okrętów chińskiej marynarki wojennej wynosi około 1,8 miliona ton (wedle dosyć starych danych, więc lepiej wskazać na około 2 miliona ton), a w przypadku marynarki USA już 4,6 miliona ton.

Jednak już teraz Pentagon chce największej Marynarki Wojennej na świecie, skłaniając się ku temu, czego do tej pory unikał – małych okrętów. To na nich Chiny oparły swój arcyważny plan, który w ciągu 30 lat sprawił, że kraj ten zaczął władać drugą najpotężniejszą flotą na całym świecie. Pozostaje więc pytanie, jakie nowe okręty właśnie zyskała?

Czytaj też: Produkcja bombowców B-21 Raider niczym cud, ale nie zgadniecie dlaczego

Dalian, czyli pierwszy z przynajmniej trzech desantowych okrętów Type 075

Jednym z okrętów jest Dalian klasy Type 075, który pełni funkcje desantowego okrętu z lądowiskiem dla nawet 30 helikopterów różnej klasy. Dlatego właśnie wygląda, jak mały lotniskowiec z funkcjami obejmującymi pełnowymiarową platformę startową, nadbudowę wyspy i windy biegnące między pokładem a hangarem. Ma jednocześnie obowiązkowy dla amfibii „well dock”, z którego do boju mogą ruszać statki.

Czytaj też: Współpraca niszczyciela z dronami zakończona rekordowym sukcesem

Hainan – pierwszy z sześciu niszczycieli Type 055

Chociaż oficjalnie określane mianem niszczyciela o wielkości krążownika, okręty Type 055 (Klasy Renhai) Pentagon określa go po prostu krążownikiem z pociskami kierowanymi o wadze 13000 ton przy pełnym załadunku. Dzierżą ponoć 130-mm działo uniwersalne, system broni bliskiego zasięgu, system obrony powietrznej krótkiego zasięgu HQ-10, wyrzutnie wabików i torpedy. To jednak, obok możliwości przyjęcia jednego helikoptera, tylko dodatki.

Krążowniki klasy Renhai mają 112 pionowych silosów startowych, które umożliwiają mu wojaże z różnymi rodzajami broni, a w tym pociskami manewrującymi do ataku lądowego, pocisków przeciw okrętom, pocisków ziemia-powietrze i dystansowej broni przeciw okrętom podwodnym.

Type 094 Changzheng 18, czyli okręt podwodny z pociskami balistycznymi Klasy Jin

Odpowiednik klasy Ohio Marynarki Wojennej USA, czyli Changzheng 18 zalicza się do przerażającego, ale dumnego zbioru okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi drugiej generacji wyposażonymi w głowice jądrowe. Jest zasilany energią jądrową i po zanurzeniu wypiera całe 11000 ton.

Okręty Klasy Jin posiadają 12 pocisków balistycznych JL-2, które zawierają po trzy 90-kilotonowe głowice nuklearne. Te ze stosownej pozycji na północnym Pacyfiku mogą trafić w trzy czwarte kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.