Reklama
aplikuj.pl

Podwodny dron Hydrus ponoć rewolucjonizuje oceaniczną eksplorację

Podwodny dron Hydrus, Podwodny dron, Hydrus

Rynek autonomicznych podwodnych dronów doczekał się właśnie nowej, taniej i ponoć bardzo interesującej w myśl możliwości alternatywy w postaci Hydrus. Ten podwodny dron australijskiej firmy Advanced Navigation ma być dostępny na komercyjnym rynku w cenie ~50000$ już w czwartym kwartale tego roku.

Jeszcze w tym roku rynek podbije podwodny dron Hydrus

Podwodny dron Hydrus nie zalicza się do tych, których wykorzystywanie wymaga wynajęcia statku z dźwigiem i załogi. Jest bowiem stosunkowo mały (470 x 260 x 260 mm) i lekki (6,7 kg), a do działania wykorzystuje siedem bezpiastowych pędników elektrycznych, dzięki którym może poruszać się z maksymalną prędkością 7 km/h, nurkować na maksymalną głębokość 3000 metrów i przepłynąć do 9 km od miejsca startu.

Czytaj też: Co robi najpotężniejszy okręt wojenny Rosji na Morzu Czarnym?

Jedno ładowanie akumulatora litowego powinno wystarczyć na około trzy godziny pracy, podczas której Hydrus może np. nagrywać materiały swoją kamerą wideo w rozdzielczości 4K/60FPS, doświetlając teren ośmioma reflektorami LED o mocy łącznej rzędu 20000 lumenów. Wykorzystanie tego drona jest jednak nietypowe, bo użytkownicy rozpoczynają od zaprogramowania trasy, którą Hydrus porusza się z wykorzystaniem kilku technologii.

Kiedy Hydrus jest jeszcze na powierzchni i ma dostęp do satelitów GPS, zapisuje współrzędne GPS punktu startowego. Po zanurzeniu wykorzystuje wbudowane akcelerometry i żyroskopy, aby śledzić prędkość i kierunek, w którym oddala się od tego miejsca, a na dodatek wspomaga to system sonarowy, który monitoruje prędkość i kierunek poruszania się po dnie morskim. Nie jest to jednak dron, którego można w każdej chwili przejąć i sterować manualnie.

Czytaj też: Remont ORP Arctowski (266) zakończony. Polski okręt hydrograficzny wraca do działania

Nagrania wideo i dane są zapisywane na wbudowanym twardym dysku, co umożliwia ich odtworzenie po zakończeniu misji. Hydrus może również wykorzystywać zintegrowany modem optyczny do przesyłania danych w czasie rzeczywistym przez wodę na maksymalnie 10 metrów. Potencjalne zastosowania tego drona oejmują badania ekologiczne, trójwymiarowe mapowanie dna morskiego (za pomocą systemu sonarowego), a także podwodną inspekcję obiektów akwakultury i morskich farm wiatrowych.