Reklama
aplikuj.pl

Promienie świetlne, czyli nowy sposób na dostęp do Internetu

dostęp do internetu, promienie świetlne, Alphabet

Dostęp do Internetu realizuje się drogą przewodową lub bezprzewodową i choć głównie stosuje się światłowody, miedziane okablowanie i anteny, firma Alphabet postawiła w najnowszym projekcie na promienie świetlne.

Internetowe promienie świetlne Alphabet X

Projekt dotyczący wprowadzania innowacji do świata dotyczył opracowania szybkiej bezprzewodowej sieci komunikacji optycznej, która wykorzystuje wiązki światła zamiast kabli lub fal radiowych. Wszystko po to, aby obniżyć liczbę około 4 miliardów ludzi (wedle raportu GSMA via New Atlas), którzy nie mogą w ogóle uzyskać dostępu do Internetu.

Czytaj też: Internetowe Konto Pacjenta coraz popularniejsze. Korzystają z niego miliony Polaków
Czytaj też: Dużo Internetu w Plusie na kartę
Czytaj też: Lepszy zasięg T-Mobile w górach. Internet na Księżycu, a my mamy w górach nie mieć?

Firma Alphabet taki dostęp do sieci zapewni mieszkańcom Kenii, co bezpośrednio wskazuje nowa współpraca z Grupą Econet w celu zainstalowania osprzętu w Afryce Subsaharyjskiej. Teraz część specjalistów Alphabet X pracuje nad bezprzewodową technologią optyczną (Project Taara), która zapewni szybką i wydajną łączność z odległymi obszarami za pomocą sieci emiterów i odbiorników światła.

To rozwiązanie ma być prostsze i tańsze pod kątem wprowadzenia, a na dodatek zapewni i tak solidny transfer o prędkości do 20 GB/s za pomocą wąskiej, niewidzialnej wiązki światła. Ta jest przesyłana między terminalami Taara w celu utworzenia sieci bezpośrednich łączy danych, które znajdują się wysoko nad ziemią.

Czytaj też: Protestującym wyłącza się Internet. Ile jest w tym prawdy?
Czytaj też: Telewizja + Internet, czyli którą kablówkę wybrać?
Czytaj też: Nokia zbuduje Internet LTE na Księżycu

Technologia przeszła już testy pilotażowe w Kenii (i Indiach), a teraz zostanie wdrożona z istniejących sieci światłowodowych Liquid Telecom, aby obsługiwać odległe obszary poza zasięgiem tradycyjnych rozwiązań. Pozostaje tylko pytanie, jak bardzo na stabilność połączenia wpływają warunki pogodowe.