WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Promienie świetlne, czyli nowy sposób na dostęp do Internetu

Promienie świetlne, czyli nowy sposób na dostęp do Internetu

Dostęp do Internetu realizuje się drogą przewodową lub bezprzewodową i choć głównie stosuje się światłowody, miedziane okablowanie i anteny, firma Alphabet postawiła w najnowszym projekcie na promienie świetlne.

Internetowe promienie świetlne Alphabet X

Projekt dotyczący wprowadzania innowacji do świata dotyczył opracowania szybkiej bezprzewodowej sieci komunikacji optycznej, która wykorzystuje wiązki światła zamiast kabli lub fal radiowych. Wszystko po to, aby obniżyć liczbę około 4 miliardów ludzi (wedle raportu GSMA via New Atlas), którzy nie mogą w ogóle uzyskać dostępu do Internetu.

Czytaj też: Internetowe Konto Pacjenta coraz popularniejsze. Korzystają z niego miliony Polaków
Czytaj też: Dużo Internetu w Plusie na kartę
Czytaj też: Lepszy zasięg T-Mobile w górach. Internet na Księżycu, a my mamy w górach nie mieć?

Firma Alphabet taki dostęp do sieci zapewni mieszkańcom Kenii, co bezpośrednio wskazuje nowa współpraca z Grupą Econet w celu zainstalowania osprzętu w Afryce Subsaharyjskiej. Teraz część specjalistów Alphabet X pracuje nad bezprzewodową technologią optyczną (Project Taara), która zapewni szybką i wydajną łączność z odległymi obszarami za pomocą sieci emiterów i odbiorników światła.

To rozwiązanie ma być prostsze i tańsze pod kątem wprowadzenia, a na dodatek zapewni i tak solidny transfer o prędkości do 20 GB/s za pomocą wąskiej, niewidzialnej wiązki światła. Ta jest przesyłana między terminalami Taara w celu utworzenia sieci bezpośrednich łączy danych, które znajdują się wysoko nad ziemią.

Czytaj też: Protestującym wyłącza się Internet. Ile jest w tym prawdy?
Czytaj też: Telewizja + Internet, czyli którą kablówkę wybrać?
Czytaj też: Nokia zbuduje Internet LTE na Księżycu

Technologia przeszła już testy pilotażowe w Kenii (i Indiach), a teraz zostanie wdrożona z istniejących sieci światłowodowych Liquid Telecom, aby obsługiwać odległe obszary poza zasięgiem tradycyjnych rozwiązań. Pozostaje tylko pytanie, jak bardzo na stabilność połączenia wpływają warunki pogodowe.