WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Streszczamy pierwszy sezon Altered Carbon

Już jutro na Netflixie pojawi się 2 sezon Altered Carbon. Poprzednia odsłona zadebiutowała w 2018 roku, więc można było zapomnieć, co tam się działo. Dlatego przygotowaliśmy dla was streszczenie 1 sezonu, byście nie musieli oglądać go jeszcze raz.

Oczywiście tekst zawiera spoilery. Nie jest też szczegółowym opisem wszystkich wydarzeń z 1 sezonu, ma na celu przypomnieć wam co się tam działo. Nie zastąpi również samego seansu, chyba, że zależy wam tylko na ogólnym zarysie. Nie zagłębiałam się jednak we wszystkie mechanizmy i zawiłości tego świata, bo najzwyczajniej zajęłoby to zbyt dużo miejsca.

Altered Carbon sezon 1

Akcja serialu dzieje się w dalekiej przyszłości, w której jedynym sposobem definitywnego zabicia człowieka jest zniszczenie implantu (stosu korowego), na którym zapisane są wspomnienia, doświadczenia, charakter, czyli wszystko, co składa się na daną jednostkę. Ciała to tylko powłoki, które można wymieniać w zależności od stanu majątkowego. Cyberpunkowy świat, jaki rozpościera przed nami Altered Carbon to miejsce, w którym bogaci zmieniają ciała jak rękawiczki, a biedni dostają modele wybrakowane z urzędu. Już w pierwszym odcinku widzimy skutki takiej dysproporcji, gdy mała dziewczynka po wypadku dostaje ciało staruszki. W tym świecie istnieje również religia, której zasady zabraniają wskrzeszania zmarłych po ich śmierci, służyło do tego specjalne kodowanie, dzięki któremu wiadomo było, że dana osoba jest neo-katolikiem i nie chce nowego ciała.

Altered Carbon, Altered Carbon sezon 1, Alterec Carbon sezon 1 streszczenie, Netflix, Joel Kinnaman, Anthony Mackie, Alterec Carbon sezon 2

Głównym bohaterem jest Takeshi Kovacs, świetnie wyszkolony, elitarny najemnik, legendarny Emisariusz. Za swoje zbrodnie dwieście pięćdziesiąt lat pozostawał w więzieniu – czyli bez ciała, zawieszony w pustce. Zostaje ożywiony w  nowej powłoce przez miliarderaBancrofta i bardzo wpływowego człowieka, by odkryć zagadkę jego zabójstwa. Bancroft, jak na bogacza przystało, zabezpieczył się nawet przed zniszczeniem stosu zapisując co 48 godzin swoją kopię zapasową. Jednak ktoś, kto go zamordował zrobił to bardzo sprytnie, gdyż zamach miał miejsce kilkanaście minut przed wykonaniem kolejnej kopii. Policja z automatu uznała, że było to samobójstwo, w co sam Bancroft nie chce uwierzyć. Legendarny Emisariusz w zamian za uniewinnienie i chojne wynagrodzenie, ma mu znaleźć winnego, a potencjalnych morderców z każdą chwilą jest coraz więcej.

Altered Carbon, Altered Carbon sezon 1, Alterec Carbon sezon 1 streszczenie, Netflix, Joel Kinnaman, Anthony Mackie, Alterec Carbon sezon 2

Wskrzeszony Kovacs poznaje policjantkę, Kristin Ortegę, która od tej pory nie będzie spuszczać z niego oka, w końcu Emisariusz to maszyna do zabijania i znany z historii terrorysta. Prawdziwym powodem jest jednak jego powłoka, którą stara się utrzymać w jak najlepszym stanie.  Po spotkaniu ze swoim pracodawcą główny bohater musi odnaleźć się w zupełnie nowym dla niego świecie i znaleźć sobie lokum, w którym będzie mógł spędzić najbliższe dni. Trafia do Kruka, hotelu w stylu noir prowadzonego przez SI o aparycji Edgara Alana Poe’ego. Przeglądając nagrania z groźbami wymierzonymi w stronę swojego pracodawcy, Kovacs znajduje podejrzanego, który może stać za zabójstwem bogacza. Tak trafia do Vernona Elliota, ojca oskarżającego Bancrofta o morderstwo swojej córki Lizzie, której okaleczona świadomość znajduje się w wirtualnej rzeczywistości.

Altered Carbon, Altered Carbon sezon 1, Alterec Carbon sezon 1 streszczenie, Netflix, Joel Kinnaman, Anthony Mackie, Alterec Carbon sezon 2

Altered Carbon to w dużej mierze serial kryminalny. Główny bohater dostaje do rozwiązania sprawę główną, a także dwie poboczne które łączą się ze sobą.  Z odcinka na odcinek przekonujemy się, że za wszystkimi tymi zbrodniami i wydarzeniami, jakie spotykają głównych bohaterów stoi jedna osoba. Jest nią Reileen, siostra Takeshiego, która, jak podejrzewał, zmarła podczas powstania. W rzeczywistości Rei zdradziła i była odpowiedzialna za śmierć Emisariuszy i lata uwięzienia brata, choć jak twierdzi robiła wszystko dla niego. Przez te wszystkie lata, gdy on był w więzieniu, Rei pięła się na szczyt budując własne imperium. Po znanej Kovacsowi siostrze nie pozostał ślad, kobieta stała się potworem, który nie cofnie się przed niczym. Do niej też należał podniebny eksluzywny burdel, w którym za ogromne pieniądze oferowała możliwość zadawania śmierci i zabawiania się w brutalny sposób z kobietami, mężczyznami a nawet dziećmi. Pracownicy godzili się na to wierząc, że dostaną nowe powłoki, tymczasem Rei kodowała ich jako neo-katolików, dlatego nie można było ich wskrzesić by poznać przyczynę śmierci.

Altered Carbon, Altered Carbon sezon 1, Alterec Carbon sezon 1 streszczenie, Netflix, Joel Kinnaman, Anthony Mackie, Alterec Carbon sezon 2

Chcąc odzyskać brata ukartowała „śmierć” Bancrofta i przekonała go, by wybudził Takeshiego, który jest jedyną osobą, która może znaleźć winnego.

Wątek główny – „samobójstwo” Laurensa Bancrofta

Policja uznała śmierć Bancrofta za samobójstwo głownie dlatego, że zginął od broni, do której dostęp miał tylko on sam i jego żona Miriam. Mat przekonany, że sam nigdy nie targnąłby się na swoje życie każe Taheshiemu odnaleźć swojego mordercę. Jednak śledztwo wykazuje, że policyjny werdykt był słuszny, choć nie do końca. Laurens wiedział, że ma kopię zapasową, więc nie było mowy o właściwym samobójstwie. Miliarder chciał tylko stracić pamięć ostatnich z 48 ośmiu godzin zapominając przy tym o zbrodni, którą popełnił.

Altered Carbon, Altered Carbon sezon 1, Alterec Carbon sezon 1 streszczenie, Netflix, Joel Kinnaman, Anthony Mackie, Alterec Carbon sezon 2

Mat zadał prawdziwą śmierć, którą jest zniszczenie stosu. Doszło do tego w podniebnym, ekskluzywnym domu publicznym o nazwie Head in the Clouds. Poprzez pocałunek Miriam podała mu wzbudzający agresję narkotyk, który sprawił, że Bancroft stracił nad sobą panowanie i podczas brutalnego seksu zmiażdżył stos jednej z prostytutek. Druga ze strachu uciekła (Mary Lou Henchy). Dlatego właśnie Bancroft strzelił do siebie. Chciał wymazać z pamięci brutalny czyn, z którym nie mógłby dalej żyć. W efekcie idzie do więzienia oskarżony o morderstwo.

Morderstwo Lizzie Elliot

Śmierć Lizzie Elliot to kolejna zagadka, którą Kovacs musi rozwiązać. Dziewczyna przeżyła traumatyczne wydarzenia, a jej zapisana w stosie świadomość jest okaleczona. Ojciec utrzymuje ją w zawieszeniu w wirtualnym świecie. Dopiero Poe i jego nauka samoobrony podziałały na nią terapeutycznie i z przestraszonej dziewczyny zmieniła się w silną kobietę, która potrafi obronić bliskich.

Altered Carbon, Altered Carbon sezon 1, Alterec Carbon sezon 1 streszczenie, Netflix, Joel Kinnaman, Anthony Mackie, Alterec Carbon sezon 2

Podczas ataku na Kruka Poe wysyła świadomość dziewczyny do Head in the Clouds, gdzie wciela się w syntetyczne ciało. Dzięki temu dziewczyna może przetrwać. Ratuje też znajdujących się tam rodziców i Ortegę. W ostatnim odcinku dowiadujemy się, że została zamordowana przez Miriam Bancroft. Gdy Lizzie przyszła do rezydencji Mata powiedzieć mu o dziecku Miriam tak się wściekła, że skopała dziewczynę na śmierć, w efekcie na końcu również i ona trafia do więzienia.

Śmierć Mary Lou Henchy

Dziewczyna zostaje znaleziona martwa w wodzie i wiadomo o niej jedynie, że spadła „z góry”. Mary Lou jest zakodowana jako neo-katoliczka, niemożliwe jest więc wskrzeszenie jej i zapytanie o przyczynę śmierci. W końcu dowiadujemy się, dziewczyna była świadkiem morderstwa dokonanego przez Bancrofta. Uciekając z miejsca zbrodni trafia na Rei, wierząc, że po znalezieniu jej stosu zostanie wskrzeszona wyskakuje z powietrznego pojazdu. Nie zdaje sobie sprawy, że tak jak inne dziewczyny otrzymała wbrew swojej woli kodowanie. Dzięki decyzji Ortegi o zabraniu stosu Mar Lou i wyznaniu Rei o fałszowaniu kodowania dziewczyna mogła otrzymać nowe ciało i zeznawać przeciw Bancroftowi.

Wątek poboczny – Quellcrist Falconer

Quell to postać, którą poznajemy w retrospekcjach Takeshiego. Przywódczyni powstania i  twórca stosów. Planowała stworzyć modyfikację stosów korowych, by maksymalna długość życia mogła wynieść sto lat. Została zdradzona i zamordowana przez Rei. W ostatnich chwilach życia zdradza głównemu bohaterowi, że stworzyła kopię zapasową stosu Quell i ukryła ją w znanym tylko sobie miejscu. Na końcu pierwszego sezonu Kovacs obiecuje sobie, że nie spocznie dopóki nie odnajdzie kopii zapasowej swojej ukochanej.

Wątek poboczny – Elias Ryker

Elias Ryker był ukochanym Ortegi. Został niesłusznie oskarżony i trafił do więzienia, a jego ciało otrzymał Takeshi. Z tego powodu był torturowany i wiele razy bliski śmierci, choć Kovacs zdecydowanie zbyt późno dowiaduje się o pochodzeniu swojej powłoki. Między Takiem a Ortegą rodzi się pewna więź, jednak uczucie do Falconer jest silniejsze. Na koniec Ryker zostaje oczyszczony z zarzutów i może wrócić do swojej powłoki. Stos Kovacsa znajdzie się w nowym ciele, teraz wiemy, że będzie ono należało do Anthony’ego Mackie.

2 sezon Altered Carbon zadebiutuje na Netflixie 27 lutego